banner51

Çalıştay Kitap Olacak

Karşıyaka Belediyesi tarafından 5-6 Kasım’da ’Kadına Yönelik Şiddet’ temasıyla gerçekleştirilen Kadın Çalıştayı tamamlandı. Çalıştay sonuçlarının kitaplaştırılacağı bildirildi.

Çalıştay Kitap Olacak
Karşıyaka Belediyesi’nin; üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte organize ettiği Kadın Çalıştayı’nda 3 ayrı oturum ve 5 atölye çalışması gerçekleştirildi. Çalışmalara 28’i akademisyen, 100’e yakın konuk katılırken, yaklaşık iki bin kişi izledi. Son oturumda panelin Sonuç Bildirgesi okundu. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet rollerinin eşitlenmesi için yapılması gerekenler sıralandı. Sonuç Bildirgesine giren maddeler kitaplaştırılacak ve tüm kamu ve özel sektör kurumlarına gönderilecek.
 
Kapanış oturumuna katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, katılımcılara ve çalıştayın yapılmasına katkı koyan kurum temsilcilerine çiçek ve plaket verdi. Başkan Akpınar "Kanayan yaramız olan kadına yönelik şiddeti, çalıştayda ürettiğiniz bilgi ve belgelerle yeneceğiz. Böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğu ve sorumluluğu içindeyim. Kadına Şiddet denen nefret ve insanlık suçunu, hep birlikte ülkemizden ve yeryüzünden sileceğiz. Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz" dedi.
 
Karşıyaka Belediyesi’nin Kadın Çalıştayı sonuçlarının bazıları şöyle:
 
"Eşitsizliğin ortadan kalkması için önce adalet sağlanmalı. Ders kitaplarında cinsiyet kalıp yargıları değiştirilmeli. Medya dilinde, cinsiyet ayrımcılığı yapılmamalı. Cinsiyet rollerini eşitlemek için eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapılmalı. Siyasetin dili değişmeli. Ekonomik ve siyasal alanda kadına daha çok yer verilmeli. Şiddete karşı yasal sorumluluklar caydırıcı olmalı. Kadın Hakları Merkezi açılmalı."
 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER