Cahit Çetin'den Çarpıcı Zeytin Açıklaması

Olivtech 6. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı'nda Türk zeytinciliğinin yapı taşlarından Tariş'in de bir standı bulunuyor. Stant, her yıl olduğu gibi bu yıl da Tariş'in yeniliklerini yansıtıyor.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, sektörde teknoloji anlamında önemli ilerlemeler kaydedildiğini, amaçlarının tüketiciye en uygun yağı ulaştırmak olduğunu, ancak önemli noktanın güvenli gıda olduğunu sölyedi. Dünya pazarında rakiplerle mücadele etmek için kaliteli ürünün yanı sıra ürünün üretildiği yer ve cinsiyle ilgili bilginin etiketinde yeralması gerektiğini belirten Çetin, "Batı bunu yapıyor. Türkiye'nin dünya rakip ülkelerle olan rakabetinde aynı formasyonu yakalaması şart. Tüketici bu bilgiyi edinmeli. Batı tüketcisi etiketin üzerinde zeyitnyağının menşeini, çeşidini arıyor. Bu bizde yok. Sanayiciye çağrı yapıyorum. Lütfen ürünlerinin cinsini, menşeiini yazalım" dedi. 
 
Çetin, son dönemde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yayınladığı tahşiş yapan firmaların sayısının arttığını gördüklerin söyledi. Cezaların caydırıcı olmadığını belirten Çetin, şöyle konuştu:
 
"Tağşişi yapan firmalara Allah merhamet versin, hicap, utanma duygusu versin. Bunu sürekli yapan firmaların kapısına kilit vurulmalı. Anahtarı da denize atılmalı. Cezası 14 bin TL. Peşin öderse 9 bin TL'ye düşüyor. Bunu ödemekle bir anlamda sahtekarlık yapma hakkını satın alıyorlar. Böyle şey olur mu? Devlet bunu farkında olmadan yapıyor. Tarım Bakanlığı'na sesleniyoru! Bakanlık, bu sektör için milyarlarca lira harcıyor. Bu emeğin karşılığını üç kuruş menfaat için karalama çalışanlara yapılacak, verilecek olan ceza bu mudur? Zeytinyağında ülke olarak hedeflere ulaşılacaksa piyasa istismarı yapmak isteyen, utanç duymayan insanlara gerekli cezayı vermek gerekir. Dürüst çalışan insanların, tüketicinini kabahati ne? Söktörün genelinde dünyadaki imajın bozulmasına da neden oluyorlar" diye konuştu. 
 
Cahit Çetin, marketlerin de ürün pazarlaması için, tüketicinin ucuz ve güvenli gıdaya ulaşmasında önemli yerleri bulunduğunu söyledi. Ancak, marketlerin, raflarında ele geçirilen tağşişli, kötü ürünlerden de sorumu olmaları gerektiğini söyleyen Çetin, "Buraya koymuşlar, haberim yoktu" denilemeyeceğini söyledi. Çetin, "Marketlerle ilgili kanun değişmelidir. Bunu yapanlar kadar satan marketler de sorumlu hale getirilmeli. Bir anlamda suça iştirak ediyorlar" dedi.
Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER