banner10

Cafer Yarkent Hayatını Kaybetti

Bir süredir pankreas kanseri tedavisi gören gazeteci yazar Cafer Yarkent, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Cafer Yarkent Hayatını Kaybetti

Ege Üniversitesi Hastanesi'nde bir süredir pankreas kanseri tedavisi gören, gazeteci yazar 68 yaşındaki Cafer Yarkent, dün akşam saatlerinde hayata gözlerini yumdu. 1968 yılında Yeni Asır Gazetesi'nde mesleğe başlayan Yarkent'in ölümü, basın camiasında üzüntü yarattı.

Yarkent için ilk tören bugün İzmir Gazeteciler Cemiyeti önünde gerçekleştirildi.

Cafer Yarkent için, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ndeki tören ardından Alsancak Hocazade Camii'nde öğlende cenaze namazı kılındı. Buradaki törene Yarkent'in ailesi, sevenleri, arkadaşları ve gazeteciler ve siyasiler de katılırken, Yarkent kılınan namazın ardından Foça Yenibağarası Kabristanı'nda toprağa verildi.

Biz de Ben TV ailesi olarak Yarkent'e rahmet, ailesine sabır diliyoruz...

CAFER YARKENT KİMDİR?

Cafer Yarkent, 1949 yılında Muğla Güllük'te doğan Cafer Yarkent, liseyi Bornova'da okudu. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. 1968 yılında Yeni Asır'da gazeteciliğe başladı. Magazin sayfa sekreteri, birinci sayfa sekreteri, sorumlu yazıişleri müdürlüğü, makalelerden sorumlu müdürlük görevlerinde bulundu. Yeni Asır Gazetesi'ndeki Ar-Ge bölümünün başında birçok teknolojik gelişmelere önderlik etti. Yeni Asır Gazetesi'nin bilgisayar ile hazırlanması konusunda eğitim aldı. 1984 yılında Sabah Gazetesi'nin yapılanması çalışmalarında bulundu. Yine aynı yıl Yeni Asır'ın spor sayfasını bilgisayardan hazırlayarak, teknik ekibi (Nilüfer Öktem ve İlhan Türkeli) ile birlikte Avrupa'da bilgisayardan şehirlerarası (İstanbul'dan İzmir'e) ilk sayfa naklini gerçekleştirdi. 1985 yılında Sabah Gazetesi'ni teknik altyapısını hazırlayan ekibin yönetmenliğini yaptı. Bir yıl sonra İstanbul Hürriyet Gazetesi'ne yine ekibiyle birlikte yazı işlerinde bilgisayar ile gazete hazırlama kursları vererek, editoryal olarak Hürriyet Gazetesi'ni bilgisayar ile hazırlanır hale getirdi. İstanbul Hürriyet'in bilgisayar ortamına geçmesi ile, yine aynı gazetenin Ankara, İzmir, Adana, Trabzon bağlantılarını da sağlayarak, gazeteyi bilgisayar ortamına taşıdı. 1988 yılında Hürriyet'in Frankfurt Matbaası'ndaki yazı işlerinin İstanbul ile bilgisayar ortamında haberleşmesini gerçekleştirdi. 1998 yılında Cem Uzan adına Star Gazetesi'ni kurmakla görevlendirildi. Star Gazetesi'nin kurulmasını ve hayata geçirilmesini sağladı. Yazı işleri Müdürü ve Yayın Koordinatörü olarak çalıştı. 2008 yılında bir yıl süreyle Vatan Gazetesi'nde Genel Yayın Yönetmeni Danışmanlığı yaptı. 1988- 97 yılları arasında Eskişehir Üniversitesi'nde, Basında Bilgisayar Uygulamaları, Gazetelerde Yazı işleri Organizasyonu ve Layout Uygulamaları adı altında dersler verdi. 1998- 2000 yılları arasında 'Akademi İstanbul'da dersler verdi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve İstanbul'da çeşitli üniversitelerde konferanslar verdi, çeşitli panellerde konuşmacı olarak yer aldı. 2009 - 2011 yıllarında K ve F Dergilerinin kurucusu olarak Yayın Danışmanlığı'nı yaptı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti adına hazırladığı, 28 Temmuz 2012 günü yayın hayatına geçen 9 Eylül Gazetesi'nin ilk genel yayın yönetmeni olarak görev aldı. 1 Ocak 2013 günü gazeteyi söz verdiği gibi genç arkadaşlarına teslim etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER