banner9

Caddeler, AVM'lere mi Teslim Oluyor?

İstanbul'da sırasıyla İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi, Kapalıçarşı ve Nuruosmaniye'de kapatılan dükkanların Türkiye gündeminde yankılanmasını birçok insan gazetelerden okudu. İzmir'de de durum pek farklı değil.

Caddeler, AVM'lere mi Teslim Oluyor?
BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
Kentsel dönüşümden midir, ruhsal dönüşümden midir bilinmez ama mahalle kültüründen sonra cadde kültürü de AVM'lere teslim olmaya başladı. İlk mahalle bakkalının kapatıldığı günden, dev hipermarketlerin kılcal damara girer gibi sokak aralarına kadar girdiği bugüne geldiğimizde, AVM'lerin hızla yükselişi artık caddelerin de cazibesini yitirmesine neden oluyor. 
 
Yaşanan bu değişimin İzmir'deki en keskin örnekleriyse Alsancak'ta bulunan meşhur Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Balçova'da bulunan Ata Caddesi olarak görülüyor.
 
“Kemeraltı S.O.S veriyor”
 
Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya spotların yalnızca İstanbul'daki sıkıntıyı göstermesinden muzdarip olan isimlerin başında geliyor. “Sadece Kapalıçarşı yahut İstanbul değil, Edirne'den Kahramanmaraş'a kadar ülkenin her yerinde esnaf sıkıntıda.” diyen Başkan Kaya, sorunun kira fiyatlarından çok esnafın iş yapamamasından kaynaklandığını belirtti. Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Küçük esnaf, adı konmamış olan krizden çok ciddi olarak etkilendi. Yalnızca İstanbul değil, bugün Edirne'den Kahramanmaraş'a kadar her esnaf sıkıntılı. Bakın iş yapan mekanın kirası önemli değil ama esnafın işi düşünce bu sefer kira kaç para olursa olsun sıkıntı yaratıyor. Ödeyememe sıkıntısı yaşanıyor. Kimi mülk sahipleri kolaylık gösterse de kimileri uzlaşmacı tavır sergilemiyor. 2 ay geriden gelen kiralar var. Düğün sezonu bitiminde kepenklerini indirmek zorunda kalan arkadaşlarımız oldu. Ziyaretçi sayımız düştü ve işler hoş gitmiyor. Kemeraltı S.O.S veriyor diyebiliriz. Esnaf olarak özel günlerin yaklaşmasına  mukabil iyimser olmaya çalışıyoruz. Yılbaşı gelecek diye umut bağlıyoruz, bayram gelecek diye umut bağlıyoruz. Sermayemiz umut oldu. Eskiden keyfi alışverişler yapılırken şimdi zorunlu alışverişler yapılıyor. Halimiz iç açıcı değil. AVM'ler başlarda sadece Kemeraltı'nı vurmuştu. Şimdiyse kendi kendilerini vuruyorlar. Bir noktaya açılan AVM, kendinden önce bir başka noktaya açılmış olan AVM'nin müşterisini çalıyor.
 
“Mülk sahipleri kiraları düşürmüyor”
 
İzmir'in yurt çapında bilinen trafiğe kapalı ünlü caddesi Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve caddeyi barındıran Alsancak, değişimin ve piyasa şartlarının en çok vurduğu nokta olarak göze çarpıyor. Alsancak'ta 30 yıldır emlakçılık yapan Kordon Emlak'ın sahibi Cahit İçer bu durumun bölgenin cazibesine zarar vereceğinin altını kalın çizgilerle çizdi. “İnsanlar piyasaya güvenmiyor.” diyen İçer, “Vatandaşın alım gücünün düşmesi ve elindeki parayı koruma isteği cadde esnafını çok fazla etkiledi. Birçok esnaf günlük kazancıyla ancak masraflarını çıkarır noktaya gelince, arka arkaya kapanan dükkanlarla karşılaştık. Mülk sahiplerinin çok çok büyük kısmı ise bu duruma duyarsız davranarak kiraları yüksek tutmayı sürdürüyor. Böyle olunca Kıbrıs Şehitleri Caddesi yahut Alsancak gibi bir yerde boş dükkan bulduğuna sevinerek yola çıkan esnaf, kısa sürede kirayı ödeyemez duruma geliyor. Yaşanan bu sirkülasyon caddenin imajına da büyük zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.
 
Ata Caddesi AVM'lere teslim oldu
 
Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nin yanında biraz daha yerel kalan Ata Caddesi'nin yardım çığlığı ise neredeyse Urla'dan duyulacak seviyeye geldi. Cadde üstünde yıllarca ticaret yapan 10 yıllık hatta 15 yıllık esnafların son 6 ay içinde kepenk indirmesi, durumun vahametinin en büyük göstergesi olarak kabul ediliyor. Ata Caddesi'ndeki sıkıntının bu kadar büyük olmasının en büyük nedeni olarak tam karşısına sıralanmış alışveriş merkezleri gösteriyor. Yapı malzemesinden mutfak alışverişine, giyimden mücevherata ve hatta oto yıkamacına kadar her sektörün bulunduğu yan yana sıralı alışveriş merkezleri, çevredeki konutların fiyatlarını yükseltse de, dükkanlar için aynı durum söz konusu değil. Birçok esnaf, müşterisini AVM'lere kaptırmaktan ve büyük markalarla rekabet etmenin imkansızlığından dem vururken, geleceğe ise endişeyle bakıyor.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER