Büyükşehir'e Fitch'ten Pekiyi!

Moody’s’ten sonra Fitch Ratings de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin notunu bir kez daha artırdı. Büyükşehir’in ulusal uzun vadeli kredi notunu AA+’ya yükselten Fitch, böylece 2008 yılından bu yana ekonomik gücünü incelediği Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notu görünümlerini tam 9 basamak artırmış oldu.

Büyükşehir'e Fitch'ten Pekiyi!

 

Geçtiğimiz Mayıs ayında dünyaca ünlü derecelendirme kuruluşu Moody’s’in İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi derecelendirme notunu bir kademe arttırmasının ardından, bir başka köklü kuruluş Fitch Ratings de İzmir’in güçlü mali performansını “bir kademe daha not yükselterek” onayladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mali tablolarını altıncı kez inceleyen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Belediye’nin uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notu ile ulusal uzun vadeli kredi notunu birer kademe daha yükseltti. Fitch’in basın duyurusuna göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli “BB+” olan kredi notu“BBB-”ye; “AA(tur)” olan ulusal uzun vadeli kredi notunu da “AA+(tur)”ya yükselmiş oldu. Artan notlar, İzmir’in şeffaf, istikrarlı ve tedbirli mali yapısının yatırımlarla birlikte güçlenerek sürdürdüğünü gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu not artışıyla beraber, 2008 yılından bugüne kadar, uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notu görünümleri de dahil olmak üzere 9 basamak, ulusal uzun vadeli kredi notunu ise 6 basamak daha artırmış oldu.
 
BAŞKAN KOCAOĞLU: EKONOMİ DAHA HIZLI BÜYÜYECEK
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güçlü mali yapısıyla Türkiye’deki belediyeler arasında övünülecek bir noktada olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünya çapındaki derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmelerin önemine dikkat çekti. Başkan Kocaoğlu, “Belediyemizin kredi notu, Moody’s’in ardından Fitch Ratings tarafından da yatırım seviyesine yükseltildi. İzmir'in iki tane kredi derecelendirme kuruluşundan ‘yatırım yapılabilir’ notu alması, uluslararası fonlar açısından çok önem taşıyor. Kredi notu artışıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları bundan sonraki yatırımları için daha uygun koşullarda finansman sağlayabilecek. Ama daha da önemlisi, kentimiz çok daha fazla yatırımcı çekecek ve ekonomi daha hızlı büyüyecek” dedi.
 
NOT ARTIŞI TRAMVAY PROJESİ’Nİ HIZLANDIRABİLİR
 
Not artışlarının, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm yatırım projelerini olumlu etkileyeceğini de söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Bu güçle birlikte, Yüksek Planlama Kurulu’nda onay bekleyen Tramvay Projemize ivedilikle başlamak istiyoruz. Bu konuda yetkili ve ilgili herkesin desteğini bekliyoruz” diye konuştu.
 
DENGELİ BÜTÇE ÖVGÜSÜ
 
Fitch’in İzmir raporunda, not artışında Büyükşehir Belediyesi’nin azalan borcu, şeffaf ve güçlü bütçe performansının yanısıra yatırım harcamalarını kendi kendine finanse edebilme kapasitesinin ulusal ve uluslararası akranlarının üzerinde olmasının etkili olduğu belirtildi.
 
İzmir’in notunu artırma gerekçesi olarak, ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıllık faaliyet dengesinin 2012 yılındaki tüm doğrudan risklerin geri ödenmesi için fazlasıyla yeterli’ ifadesine yer veren Fitch, kredi notunun yükselmesinde İzmir’in artan gelirleri ile dengeli bütçe performansının birleşmesinin ardından 2006 yılındaki cari gelirlerinin % 200’ünden fazlasına karşılık gelen doğrudan risklerin, 2012 yılında azalarak % 43’e düşmesinin etkili olduğunu ifade etti.
 
Fitch Ratings, 2013-2015 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarının cari gelirlerinin yaklaşık % 50 seviyesinde kalmasını beklediğini de vurguladı. Ayrıca, Belediye’nin 2012 yılında % 60’ın üzerindeki faaliyet marjıyla güçlü bir bütçe performansına sahip olduğunu ve bu performansın güçlü borç karşılama oranlarına sahip olmasına yol açtığı da belirtildi.
 
HARFLER NE ANLAMA GELİYOR?
 
Kredi derecelendirme notları değerlendirmesine göre “BBB-” kategorisi, iyi kredi kalitesi, elverişli ancak ekonomik koşullardaki değişimlerin etkisine nispeten açık finansal yükümlülüklere uyma kapasitesi olduğunu gösteriyor. “AA+(tur)” ise, yüksek kredi kalitesi güçlü, ekonomideki değişimlere duyarlı olan finansal yükümlülüklere uyma kapasitesine sahip olduğu anlamına geliyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2013, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER