Büyükşehir'den İtiraz Yağmuru

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Ocak ayında askıya çıkan İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı (ÇDP) değişikliğine İzmir Büyükşehir Belediyesi 106 kararla ilgili itiraz etti. İtirazlar pek çok ilçede büyütülen kentsel genişleme bölgeleriyle bu alanların imara açılması, tarım alanlarının sanayi ve termik santral olarak belirlenmesi, 1/25 bin ölçekli ve Tahtalı Çevre Düzeni Planı'na aykırılıklar nedeniyle yapıldı.

Büyükşehir'den İtiraz Yağmuru
İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin açtığı dava sonucu iptal edildikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeniden düzenlemesinin ardından geçen 12 Ocak'ta askıya çıktı. Askıya çıkan yeni planı inceleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, belirlediği 106 ayrı plan kararı için askı süresinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne itiraz etti.
 
Plana yapılan itirazların büyük çoğunluğunu "kentsel genişleme alanı" kararları oluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi kentte pek çok ilçedeki arazilerin imara açılmasının olanak sağlayacak bu karara nüfus planlamasında gerekli düzenlemeler yapılmadan, nüfusa endekslenmeden ve bilimsel gerekçeklere dayandırılmadan alınması nedeniyle itiraz etti. Özellikle Dikili, Kemalpaşa, Menderes'teki yeni gelişme alanları kararları itirazın ana odağını oluşturdu. Gaziemir Yeni Fuar Alanı ile ESBAŞ'ın yamaçlarında yeralan tarım alanlarının kentsel genişleme alanı olmasına da itiraz edildi.
 
Büyükşehir'in itirazları arasında Torbalı'daki verimli tarım toprakları için 1/25 bin ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı'nda tarım alanı kararı olmasına karşın, 1/100 bin ölçekli planlarda bu alanlar için sanayi kararı alınması da yeraldı. Sanayi alanlı kararlarının değişmesi için itiraz edildi. Öte yandan yine 1/25 binlik planlarda yine tarım olanı olmasına karşın Aliağa'da 1/100 bin ölçekli planlarda yer verilen iki termik santralla ilgili de itiraz Çevre Bakanlığı'na bildirildi. Büyükşehir Belediyesi Menderes'te de 1/25 bin ölçekli plandaki kararların aksine 1/100 binliklerde yer verilen kentsel gelişme bölgelerinin de değişmesini istedi.
 
Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu da daha önce yaptığı açıklamada planlara itiraz edebileceklerini, dava da açabileceklerini söylemişti. TMMOB'un da planlara itiraz etmesi bekleniyor. 
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER