Büyükşehir'den ÇED İsyanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ankara arasındaki ÇED krizi doruğa çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZSU Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Tülay Yılmaz ve Atık Yönetimi ve Planlama Denetimi Şube Müdürü Sinem Saltekin ile birlikte kameraların karşısına geçti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen basın toplantısında Yılmaz, İzmir Körfezi'ndeki süreci, Saltakekin ise katı atık bertaraf tesisi sürecini gazetecilerle paylaştı. 
 
İlk sözü alan Tülay Yılmaz, İzmir Körfezi'ndeki çalışmaların başlaması adına yapılan ihale sonrası yüklenici firma tarafından 15 Mayıs 2013'te 17 kurumun imzasıyla ÇED Genel Müdürlüğü'ne başvurunun yapıldığını ancak buna rağmen görüş alınan kurumlardan dahi yeniden görüş istendiğini söyledi. Yılmaz, kurumlar arasındaki yazışmaların da uzunluğunun yarattığı sıkıntıya vurgu yaptığı konuşmasında kimi görüş ve raporlar için 3, kimileri için de 10 ay boyunca ilgili kurumlardan cevap beklediklerini, fakat görülmemiş bir şekilde ÇED sürecinin dondurulduğunu öğrendiklerini söyledi. Yılmaz, "ÇED raporumuz tam ve eksiksizdir. Raporumuzda hiçbir eksik yoktur. İlgili tüm kurumların, üniversitelerin ve müdürlüklerin olumlu görüşü ve akla hayale gelmeyecek ölçümlerin yer aldığı eksiksiz raporumuz buna rağmen kabul edilmemektedir." dedi. 
 
Toplantıda söz alan 2. isim ise Atık Yönetimi Planlama Şube Müdürü Sinem Saltekin oldu. Yamanlar'a yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisinin, geri dönüşüme girebilecek malzemeleri ayrıştıracak ve hatta enerji üretecek nitelikte olduğunu, üniversiteler ve Devlet Su İşleri başta olmak üzere tüm kuruluşlardan olumlu rapor alındığını fakat buna rağmen, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü'nü aşamadıklarını dile getirdi. Kendilerine önerilen yerlere de değinen Saltekin, bu yerlerin sıkıntılı olduğunu ve ÇED raporu almalarına çeşitli sebeplerle imkan olmayan yerler olduğunu söyledi. 
 
Toplantının son konuşmacısı ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu oldu. Kocaoğlu sözlerine katı atık bertaraf tesisi ile ilgili sıkıntıya değinerek başladı:
 
"Orman Bölge Müdürlüğü, 'Sizin seçtiklerinize izin vermiyoruz.' diyerek, bize problemli yerleri öneriyor. En uygun yerde varılamayan sonuç, diğer yerlerde de sonuç vermeyecektir. 2005'ten beri yer arıyoruz. Dünya alem biliyor ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bürokratları bu şehri diğer tüm kurumlardan daha iyi tanıyor. Katı atık bertaraf tesisinin yapılamaması ve İzmir'in önünde katı atığın bir problem olarak kalması bu şehre ne kazandıracaktır? İzmir'in günlük 4 bin ton çöpünü Harmandalı artık alamamaktadır. Nereye koyacağız bu çöpleri? Eskiden yeri bizden bulmamızı isteyip karar vereceklerini söylüyorlardı. Şimdi o da tükendi, biz de tükendik" dedi.
 
Orman Bölge Müdürlüğü'nün 26 ay önce Yamanlar için olumlu görüş verip, sonradan bu kararından vazgeçmesinin siyasi olduğunu söyleyen Kocaoğlu, evrakların eksik olmadığını dile getirerek, gerek Ankara'da muhatap bulamadığını, gerekse de iktidar milletvekilleri ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da konuyla ilgilenmediğini söyledi.
 
Kocaoğlu, "İş İzmir'e gelince uzuyor, uzuyor, uzuyor. Bu projeler tamamlanmayınca ne olacak? Kahraman mı olacaklar? İzmir ne olacak? Hani elimizden tutacaktınız? Hani işleri takip edecektiniz?Allahını seven söylesin, iktidardan bir bakan, bir vekil, bir il yahut ilçe başkanı bu kentin önünü mü açmış? Hangi işin ucundan tutmuş? Bir yap işlet devret havalimanı, bir bölünmüş yol, bir kuzey çevre yolu var. Başka bir şey yok." dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER