Büyükşehir Plansız Kaldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uzun uğraşlar sonunda tamamlanan ve kentin anayasası olarak kabul edilen 1/25 bin ölçekli imar planı mahkeme kararı ile iptal edildi.

Büyükşehir Plansız Kaldı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ekibinin üzerinde çok uzun süre çalışmalar yaptığı, ilçe belediyelerin de önerileriyle tamamlanan ve 2007 yılından bu yana yürürlükte olan 1/25 bin ölçekli Kentsel Bölge Nazım İmar Planı iptal edildi. Kentin anayasası olarak kabul edilen ve tüm yapılaşma, imar, dönüşüm ve gelişmelerin üzerinden yapıldığı plan ile ilgili şok bir karar verildi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin 2010 yılında dava açtığı plan için mahkeme son kararı verdi. İzmir 1. İdare Mahkemesi planı iptal etti.
 
Şehir Plancıları Odası'nın açtığı dava sonrası iptal edilen plan ile ilgili alınan karar şok etkisi yaratırken belediye bürokratlarının Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz edeceği öğrenildi. Belediye 'nüfus yoğunluğu ve plan notlarının üst ölçekli planlara uymadığı' gibi gerekçelerle iptal etttiği planın yürürlükte olduğu sürece telafisi mümkün olmayan zararlara neden olduğuna hükmetti.
 
Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan en büyük plan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı geçtiğimiz aylarda iptal edilmişti. Kütahya, Manisa ve İzmir illerini kapsayan planda illerin nüfuslarının birbiriyle alakasının olmadığı, gelişim alanları ve sosyal yapısının uymadığı ifade edilmişti. Mahkeme Kütahya'nın plandan çıkartılmasını istemiş. En üst ölçekli planı iptal etmişti. Çevre düzeni planının iptal edilmesinin sıkıntılarını yaşayan belediyeler ve il özel idareleri sıkıntılı süreç yaşıyordu. İzmir'i ilgilendiren Nazım İmar Planı'nın da iptal olması kaosa neden oldu. Bundan sonra ilçe belediyelerin yaptığı alt ölçekli planlar ile idare edilecek. Fakat sistemin yürümesi oldukça zorlaşacak.
 
Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Zeki Yıldırım, "Bu konudan biz de mutlu değiliz ama maalesef dinlemediler. Oda olarak uyarılarımızı yapmıştık. Mahkeme böyle bir karar verdi ve bizi haklı buldu. Önümüzdeki günlerde iptal edilen planla ilgili ayrıntılı görüş bildireceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 09:50
YORUM EKLE

banner47