banner9

Büyükşehir Otistik Çocuklara Umut Olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki otizmli bireyleri ve aileleri desteleyecek önemli bir projeye daha imza attı. Anadolu Otizm Vakfı ile yapılan protokol doğrultusunda “Otizmli Bireylerin ve Ailelerini Destekleme Projesi" başladı.

Büyükşehir Otistik Çocuklara Umut Olacak
Proje kapsamında, otizmli bireyler ve ailelerinin eğitsel olarak desteklenmesi ve geliştirilmesi sağlanacak. Daha fazla aileye ulaşılmasının hedeflendiği projede, otizmli bireylerin psiko -sosyal rehabilitasyonuna destek olunarak onların toplum yaşamında daha fazla bulunması, daha kaliteli eğitim alması ve istihdama katılması hedefleniyor. 
 
Büyükşehir Belediyesi engelliler konusunda daha önce Ulusal Down Sendromlular Derneği, Çağdaş Görmeyenler Derneği ve Türkiye Sakatlar Derneği ile farklı protokoller yaparak yürürlüğe koymuştu. Anadolu Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Uyar ise, otizmle mücadelenin bilinen en iyi yolunun eğitim olduğunun altını çizerek, “Bu yolda pek çok projemiz var. İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile bu projelerimizi hayata geçireceğiz. İlk icraatımız ise binamızın bahçesinde bir uygulama serası kurmak ve oyun parkı yapmak olacak" şeklinde konuştu. 
 
NELER OLACAK
 
Protokol kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi, otizmli bireylere mutfak, el sanatları, bilgisayar ve tarım alanlarında meslek edindirmeye yönelik kurslar düzenleyecek. Hobi bahçeleri ve mesleki atölyelerin kurulmasını sağlayacak. Otizmli çocuklar için yaz kampı düzenlenmesine, gündüzlü ve yatılı yaşam köyü ve rehabilitasyon merkezinin kurulmasına destek olunacak, otizmli bireylerin ailelerine yönelik ücretsiz eğitim seminerleri ve psiko-sosyal destek programları düzenlenecek. Otizm alanında toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli sosyal etkinlikler ve şenlikler de yapılacak. Ayrıca, Birleşmiş Milletler tarafından otizm farkındalık ayı ilan edilen Nisan ayında tüm dünya ile beraber 'Mavi Işık Yak' kampanyası ile Saat Kulesi, Asansör gibi kent simgelerinin mavi ışık ile aydınlatılması sağlanacak. 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2015, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER