Büyükelçiden Başkan Bakıcı'ya Ziyaret

Makedonya Ankara Büyükelçisi Zvanko Mucunski, İzmir’in Selçuk İlçesi’nin AK Partili Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı’yı makamında ziyaret etti. İki ülke arasında tarihsel süreçten bugüne gelen ilişkilerin konuşulduğu ziyarette, 15 Temmuz darbe girişimi de kınandı.

Büyükelçiden Başkan Bakıcı'ya Ziyaret
Üç ay önce göreve başlayan Makedonya Ankara Büyükelçisi Zvanko Mucunski’ye ziyareti sırasında eşi, Makedonya İzmir Ticari Ataşesi Alev Süleyman, Makedonya Fahri Konsolosu Tuncay Olgu ve Selçuk Efes Rumeli Göçmenleri Dayanışma Derneği Başkanı Ali Akyüz ve dernek üyeleri eşlik etti.
 
Ziyarette 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine değinen Başkan Bakıcı, o gecenin Türkiye demokrasi açısından bir dönüm noktası olduğunu belirtip, "Bana göre burada bir çok kötü, bir de çok iyi bir sonuç var. Türkiye darbelerden çok çekti. Hemen hemen hepimiz biliriz ki yaklaşık olarak 10 yılda bir Türkiye’de darbe beklentisi olur. Ama 15 Temmuz’daki bu darbe teşebbüsü büyük bir hüsrana uğramıştır. Halk, devletine, yönetimine, hükümetine, Cumhurbaşkanı’na sahip çıkmıştır. Darbeyi millet püskürtmüştür. ’Bundan sonra Türkiye’de darbenin önü kapanmıştır’ diye düşünüyorum. Bu olayın kötü tarafı darbeye teşebbüs edilmesi, iyi tarafı milletin demokrasiye sahip çıkmasıdır" dedi.
 
"TİCARET HACMİNİ ARTTIRMAK İSTİYORUZ"
 
Büyükelçi Zvanko Mucunski de 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimden duyduğu üzüntüyü dile getirip, "Bu olaydan sonra Türkiye’nin daha güçlü şekilde ayakta duracağına inanıyoruz. 15 Temmuz’dan sonra gelecekte demokrasiyi yıkmak isteyenlerin umutları kırıldı" dedi.
 
İki ülke arasında tarihi, kültürel ve ekonomik ilişkilere de değinen Büyükelçi Mucunski, "Türkiye, Makedonya’nın sekizinci büyük ekonomik ilişkisi olduğu bir ülke. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 400 milyon Euro, biz bunu 1 milyar Euro’ya çıkarmak istiyoruz. Bunun için çalışacağız" dedi.
 
Türkiye Makedonya ilişkilerinin diğer ülke ile olan ilişkilerden farklı olduğuna da dikkati çeken Mucunski, " Makedonya’nın bağımsızlığını kazandığında ilk tanıyan ülke Türkiye idi. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti NATO’ya girişimizde bizim en büyük destekçimiz olmuştu. Türkiye sadece Avrupa’da değil dünya içerisinde de kalkınma içerisinde olan bir ülkedir. Üç ay önce Türkiye’de göreve başladım. Göreve başladığım ilk günden beri kendimi Türkiye’de evimde gibi hissediyorum. Geçtiğimiz yıl Makedonya’ya en fazla turist, Türkiye’den geldi. Makedonya’da Türkiye tatile gidilecek en iyi yerlerden biri olarak görülüyor" diye konuştu.
 
Ziyaretin sonunda Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, konuk Büyükelçisi Mucunski’ye Artemis heykelciği ile zeytinyağı ve ajanda hediye etti.
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 19:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER