'Buruk Kutluyoruz'

Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın İzmir şubesi önceki Başkanı ve Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü buruk bir mesajla kutladı.

'Buruk Kutluyoruz'
Aslan yaptığı açıklamada gazetecilerin keyfi olarak işten çıkarıldığını, iş güvenliğinin kalmadığını ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti;
 
İfade özgürlüğü; temel insan haklarının da özüdür. İfade özgürlüğü yoksa; diğer özgürlükler de anlamsız hale gelerek yok olurlar. 
 
Günümüzde basın sektöründe taşeron işçi çalıştırılması yaygınlaşmış, grevli-toplu sözleşmeli sendikal örgütlenme özgürlüğü yok edilmiştir. 
 
Bu durum da; basında kaliteyi ve verimliliği olumsuz etkilemiştir. 
 
Bu arada; basın-yayın organları birkaç iş adamının eline geçmiş; sektörde tekelleşme meydana gelmiştir. Basındaki tekelleşme; ifade özgürlüğü önünde ciddi bir engel teşkil etmektedir. 
 
Ayrıca, basın üzerindeki siyasal baskı; bir yandan oto-sansüre yol açarken diğer yandan da, siyasal güce karşı bir görüş savunan gazetecilerin işten çıkarılmaları sonucunu doğurmaktadır. 
 
Günümüzde, işsiz gazeteciler konusu; basın çalışanları açısından hem tehdit, hem de ciddi bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. 
 
Tespitlerimize göre bugün itibariyle 500’den fazla gazeteci işsiz ve bu rakamın içinde de sadece Gezi olayları nedeniyle 112 gazeteci işsiz kalmış,  60’ın üzerinde gazeteci de tutuklanmıştır. Bu rakamlar ülkemizde basın çalışanlarının ne kadar zor durumda olduklarının açık ve çarpıcı bir göstergesidir.
 
Tüm bu nedenlerle; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü bayram sevinci içinde değil; umutsuzluk ve burukluk içinde yaşıyoruz. 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER