'Bunun Takipçisi Olacağım'

Daha önce “YÖK, yok olmalı”, “Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı” ve “Uluslararası Eğitim Ajansı” kurulmalı” önerilerinde bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Aday Adayı ve Katip Çelebi Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, İzmir'e 9 üniversitenin yetmediğini belirterek, “Karşıyaka'ya bir üniversite şart. Bunun takipçisi olacağım. Projem hazır. İşimiz eğitim gücümüz millet” dedi.

'Bunun Takipçisi Olacağım'
AK Parti İzmir Milletvekili Aday Adayı ve Katip Çelebi Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, AK Parti Karşıyaka İlçe Teşkilatı üyeleriyle buluştu. AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Abdullah Mertoğlu’nun yönetim kurulu toplantısına davet ettiği Prof. Dr. Tancan Uysal’a teşkilat üyeleri büyük ilgi gösterdi. Projelerini anlatan Prof. Dr. Tancan Uysal, teşkilat üyelerinin sorularını tek tek cevapladı. 
 
ÇOCUK HASTANESİ
 
Karşıyaka ve Çiğli bölgesinin tam donanımlı bir çocuk hastanesine ihtiyaç duyduğunu belirten Prof. Dr. Uysal, “Çocuğunuz, bebeğiniz hastalandığında Karşıyaka ve Çiğli bölgesinde gidebileceğiniz tek hastane Behçet Uz Çocuk Hastanesi. Bu bölgede tam donanımlı bir çocuk hastanesinin kurulması hem Karşıyaka’ya hem Çiğli’ye, Menemen’e, Aliağa’ya da hizmet eder” dedi. 
 
SOSYAL BİLİMLER
 
Karşıyaka’nın en büyük eksiğinin ise üniversitesi olmaması olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tancan Uysal, planlarda üniversite arazisinin yerinin belli olduğunu kaydetti. Örnekköy’deki arazinin üniversite kampüsü yapılması için çok uygun olduğunu belirten Prof. Dr. Uysal, hükümet desteğiyle bu projenin bir an önce başlatılması gerektiğini vurguladı. Kent yapısıyla insanıyla eğitim düzeyiyle genç nüfusuyla önemli bir metropol olan Karşıyakaya’ya, sosyal ve beşeri bilimler ağırlıklı bir üniversite açılması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Uysal, şunları söyledi:
 
İŞİMİZ EĞİTİM GÜCÜMÜZ MİLLET
 
“Sosyoloji, psikoloji, medya ve iletişim ağırlıklı bir üniversite Karşıyaka’nın sosyo ekonomik yapısına çok uygun olur. 9 üniversitesi bulunan İzmir’de böyle bir üniversitenin bulunmaması büyük bir eksiklik. Eğer İzmir’i üniversiteler şehri yapmak istiyorsak, Türkiye’nin eğitim ve ilim yuvası yapmak istiyorsak, Karşıyaka’nın da bu projeye dahil olması gerekiyor. Kurulacak üniversite Karşıyaka’nın tanıtımına ve ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır. Karşıyaka’ya bir üniversite şart. Bunun takipçisi olacağım. Projem hazır. Karşıyaka için hizmete hazırım. İşimiz eğitim gücümüz millet.”
 
EĞİTİM TURİZMİ BAŞLATILMALI
 
2023 hedefleri doğrultusunda büyüyen Yeni Türkiye için bacasız sanayi olan eğitim turizminin başlatılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Uysal, “Hindistan'da 8 bin, ABD'de 5 bin üniversite var. Biz de ise AK Parti iktidara gelene kadar bu sayı 50 civarındaydı. AK Partimizin 12 yılda yaptığı başarılı yatırımlarla üniversite sayımız 200'e çıktı. Büyük iş başarıldı ama yetmez. Türkiye'yi uluslararası eğitim merkezi yapmak için bu sayıyı artırmalıyız. 9 üniversitesi bulunan İzmir bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. Açılacak birkaç üniversite ile güzel İzmirimizi uluslararası öğrenciler için çekim merkezi haline getirebiliriz.  
 
33 MİLYAR DOLAR
 
Amerika’nın bir yılda yabancı öğrencilerden kazandığı gelir 33 milyar dolar. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin güzide sektörü turizmden elde ettiği gelir ise 20 milyar dolar. Uluslararası öğrenci pazarından faydalanmamız gerekiyor. Bu yüzden sanayi ile birlikte turizm gibi bacasız sanayinin de geliştirilmesi gerekiyor. 2023 hedefleri doğrultusunda buna ihtiyacımız var. Ayrıca ülkemize eğitim için gelecek her genç turizm elçimiz olacaktır.”
 
ÇÖPLÜK MESELESİ 
 
Yamanlar’a çöplük yapılmaması için el ele mücadele edeceklerini söyleyen Prof. Dr. Uysal , “Çiğli’deki çöplüğün kokusu şu an Karşıyaka’ya yetiyor. Yamanlar gibi İzmir’in nefesi olan bir yerin çöplük yapılarak katledilmesine asla müsade etmeyeceğiz” dedi. 
 
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2015, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER