Bugarach'ta Önlemler Üst Düzeyde

21 Aralık için önemli iki merkezden biri Fransa'nın Bugarach Köyü, bir diğeri ise İzmir Şirince. Bugarach Köyü, 21 Aralık'a abartılı denebilecek bir şekilde hazırlanırken, Şirince'nin hali ortada. Peki Şirince'de ne yapılmalı?

 

21 aralık merakla beklenen önemli tarih. Hele de İzmir Şirince ve Fransa'daki Bugarach köyleri için.
 
Şirince'deki sorunlar belli.
 
Yemek, su, elektrik, ulaşım, sağlık, güvenlik, kanalizasyon ve dahası.....
 
Peki Bugarach Köyü'nden neler yapıldı bu güne kadar?
 
UZAYLILAR İÇİN PARK ALANI
 
Orada bu işin her yönüyle irdelendiğini, hatta neredeyse abartılı birtakım tedbirlerin alındığını söylemek mümkün.
 
Normal şartlarda 200 kişinin ikamet ettiği köyün ünü yayıldıkça, 20 bin kişilik grupların köye gelerek, dağ eteklerinde ayin yapmaları, yerel yönetimi hareket geçirmiş.
 
Yiyecek içecek stokunun ötesinde, yöneticiler, hükümetten, yüksek sayıda asker talebinde bulunarak, güvenlik tedbirlerini en  üst düzeye çıkardı.
 
Bu sırada BBC Özel Meclis Komitesi, uzaylıların geleceğine inanların, uzay gemisi gelmemesi halinde toplu intihara kalkışacağı konusunda, yetkililere uyarılarda bulundu. Bu konuda da gereken önlemler alındı. Yine ilginç bir nokta olarak, uzay gemilerinin gelmesi de olasılık içine alınarak, uzay gemileri için ufopark alanları inşa edildi.
 
Diğer yandan köyde, olası bir felaketin yaşanması ihtimaline karşı, sığınaklar yapıldı.
 
ŞİRİNCE İÇİN NELER YAPILDI?
 
Fransa'da 21 Aralık bu kadar ciddiye alınırken Şirince'deki rehavet ise oldukça düşündürücü.
 
Şirince'nin halkını en yakından tanıyan ve her sorunda ilk başvurulacak kişi olan Şirince Köyü Muhtarı Levent Apak'a ulaşmaya çalıştık. Çalışmaları bir de Apak'ın ağzından duymak istedik. Ancak kapısı açık olan muhtarlıkta ne muhtar, ne katip ne de bir üye bulamadık. Cep telefonlarından defalarca aradığımız muhtardan, saatler sonra bir yanıt alabildik. Muhtar Apak, bahçesi ile meşgul olduğunu söyledi. Bunun  üzerine olduğu yere gitmeyi teklif ettik. Buna da yanaşmayan Apak, akşam saat ancak 20:00'den sonra müsait olabileceğini, kesin olmamakla birlikte bizlere iletti.
 
Bir yandan ısrarla aradığımız Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür de konuşmayı reddetti. Selçuk Belediyesi'nden bir yetkili ise, 21 Aralık tarihine ilişkin hiçbir özel çalışma yapmadıklarını belirtti. Yani Şirince esnafı ve halkının güvenle, 'Selçuk Belediyesi gerekli düzenlemeyi yapmıştır' sözleri de boşa çıkmış oldu.
 
Oysa ki Şirince'de bir an önce bir güzergah ve otopark düzenlemesine gidilmeli, bunun dışında sadece trafik değil sağlık alanında da gerekli tedbirler alınmalı. Çok sayıda görevli doktor ve ambulansın hazır bulunmasının, zarardan ziyade yararının dokunması çok  muhtemel. Ayrıca, çok sayıda turistin uğrak noktası olan Şirince'nin sağlık hizmetleri, genel anlamda gözden geçirilmeli.
 
Bunun dışında en azından bazı prefabrik yapılar eşliğinde, su, ekmek ve temel ihtiyaçların karşılanabileceği alanlar oluşturulmalı. Yine bir an önce, 'sadece 21 aralık tarihi için değil' tuvalet sorunun çözülmesi ve bu konuda, köyün altyapısının, çağın gereklerine uygun şekilde elden geçirilmesi, öncelikli yapılacaklar listesinde yer almalı.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2012, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER