Buca Metrosu İçin Adım Adım

Büyükşehir Belediyesi, Buca metrosu için başlattığı ihale sürecinde yeni bir adım daha attı. Proje ihalesinin ikinci aşamasında 5 firmadan teklif geldi.

Buca Metrosu İçin Adım Adım
İhale kapsamında Üçyol İstasyonu-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Buca Koop. arasındaki toplam 9.5 kilometrelik güzergahın uygulama projeleri, ihale dokümanları, ÇED raporu, ulaşım etüdü, fizibilite raporu ve zemin etütleri ile depo sahası ve binası hazırlanmasına ait danışmanlık hizmetleri gerçekleştirilecek. Kesinleşen kararın kazanan firmaya tebliğ edilmesinin ardından, yasal ihale süreci tamamlanır tamamlanmaz yer teslimi yapılarak işlere başlanacak ve tüm çalışma 12 ayda tamamlanacak. Projelerin elde edilmesinin ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve Kalkınma Bakanlığı’ndan izin alınarak yapım ihalesine çıkılacak.
 
Buca Metrosu’ndaki toplam 9.5 kilometrelik güzergah Üçyol’dan itibaren Halide Edip Adıvar Caddesi’ni takip edecek. Mehmet Akif Caddesi’ni izleyerek Şirinyer Kavşağı, Buca Belediyesi önü, Hasanağa Bahçesi yanı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü ve son istasyon olarak da Buca Koop bölgesine uzanacak. 8 adet istasyonun yer alacağı Buca hattının derin tünel olarak yapılması planlanıyor. Bu hatta yolculuk süresi yaklaşık 20 dakika olacak.
 
İhale komisyonunun değerlendirmesini sürdürdüğü 4 milyon TL yaklaşık maliyeti olan ihalede teklifler şöyle oluştu,
 
"Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri A.Ş 2 milyon 801 bin, Net Engeeniring S.P.A. 6 milyon 183 bin, Erka-As Proje Ve Araştırma İnş. Tur. Ve Tic. Ltd. Şti 2 milyon 845 bin, Geodata Engeeniring S.P.A 3 milyon 490 bin, Altınok Müşavir Mühendislik Taahhüt Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. 2 milyon 945 bin TL."
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER