banner51

Bu Mücadelede Herkes Var!

Geçtiğimiz yıl güvenlik birimlerince 10 bin 504 çocuğun uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığı, sattığı veya satın aldığı tespit edildi.

Bu Mücadelede Herkes Var!
Gençler ve çocuklar arasında her geçen gün artan madde bağımlılığı ile mücadele eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye’deki tüm okullara genelge yayınlayarak rehber öğretmenleri göreve çağırdı. Genelge kapsamında MEB’e bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nde görevli psikolojik danışmanlar tarafından eğitim alacak olan lise ve ilköğretime bağlı rehber öğretmenler daha sonra okul yöneticileri, öğretmen ve aileler ile birlikte uyuşturucuyla mücadelede bir yol haritası oluşturacak. 
 
FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPILACAK 
 
İzmir’deki rehber öğretmenlere yönelik eğitimlerden biri de  Yaşar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. MEB Konak ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde görevli psikolojik danışmanlar Özge Ekim, Abdullah Alyaprak, Nur Furtun Sökmen ve Hülya Akman tarafından Selçuk Yaşar  Kampüsü’nde verilen eğitimlerde Güzelbahçe, Narlıdere, Balçova ve Konak bölgelerinde görevli 250 rehber öğretmene ulaşılacak ve eğitmenler madde bağımlılığıyla mücadele konusunda fikir alışverişinde bulunulacak. 
 
BAŞLAMADAN ÖNLEYEBİLİRİZ 
 
Rehber öğretmenlerle görüşmelerin ardından ailelere ve madde bağımlısı öğrencilere de ulaşılacağını belirten Psikolojik Danışman Özge Ekim hedeflenen çalışmalar için şu bilgileri verdi:
 
“Madde bağımlılığı ile mücadelede öğretmenler, veliler ve öğrencilerle birlikte hareket ederek bir takım bilgilendirme ve önleme çalışmalarının gerçekleştirilmesi planlandı. İlk etapta rehber öğretmenlerle bir araya gelip, önlem olarak neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuyoruz. Daha sonrasında risk altında olan öğrencilerin rehber öğretmenler ve okul yöneticilerinden oluşan bir ekiple ailelerini ziyaret edilmesi planlandı. Ancak öğrenci risk grubuna girmeden önce de alınması gereken önlemler var. Öğrencilerin stresle başa çıkma, öfke yönetimi gibi konularda desteğe ihtiyacı olduğu unutulmamalı. Önce bu ihtiyaçlarını karşılamalıyız ki uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımına ihtiyaç duymasınlar. Daha sonra gerçekleştirilecek çalışmalarda ise kaç öğrencinin madde bağımlısı olduğu tespit edilmeye çalışılacak. Bu öğrencilerin farklı rehber öğretmenlerle de temas kurması sağlanacak.”  
 
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER