'Bu Kısır Döngüyle 2019 Hayâl'

Cumhuriyet Halk Partisi'nde delege seçimleri sürecinde yaşananlar tartışmaları da beraberinde getirdi.

'Bu Kısır Döngüyle 2019 Hayâl'

Burak Cilasun / Ben TV

CHP'de parti içi yarışta yaşananlara en sert tepkilerden biri partili akademisyen Yrd. Doç. Dr. Oktay Gökdemir'den geldi. Uzun yıllar APİKAM'ın müdürlüğünü de yapan Gökdemir, önce sosyal medyadan isyan etti, ardından bu tepkisinin nedenlerini anlattı. 

Gökdemir, "Benim isyanım en başından beri delegelik sisteminin işe girmenin anahtarı olarak kullanılmasına ilişkin. Bu tür mekanizmanın partiye dinamizm getirmeyeceğini savunuyorum." dedi.

"Beni delege ağası gibi lanse etmeye çalıştılar"

Delege seçimlerinde bazı isimlerin mahalle delegelerinin belirlenmesinde kendisini söz sahibi olarak görmesine tepki gösteren Gökdemir, kendisinin de o şekilde lanse edilmeye çalışıldığını söyledi. Gökdemir, "Benim bu konuda fikirlerimi herkes biliyor.  Benim karşı çıktığım nokta delegelik meselesini bir ağalık meselesine indirgeyenler. A mahallesinde şu kişinin dediği olur. B mahallesinde bu kişinin dediği olur anlayışı var. Beni de öyle lanse etmeye çalıştılar. Böyle bir şey yok. Ben sadece kendimden sorumluyum. Kaldı ki benim mahallem de değişti. Ayrıca ben de dahil olmak üzere yıllardır delege olanların artık olmaması gerektiğini düşünüyorum. Delegeler gençleştirilmeli. Ben delege olduğumu oy atmaya gittiğimde öğrendim. Mahallemde iki liste vardı, birine adım yazılmış. İki liste de yazmasaydı yine problem değildi." dedi.

"Belediye başkanları örgütü dizayn etmeyecek"

Gökdemir, parti içi yarışın iktidar yarışında CHP'ye zarar verdiğini söyledi ve "Parti içi delegelik sistemi partiyi bir yere götürmüyor. 67 yıldır iktidar olamıyoruz. Bu iktidar 'Bende metal yorgunluğu var.' diyor, yine de alternatif olamıyoruz. Değişim istiyorsak önce kendimizi değiştirmeliyiz. Belediye başkanları örgüt dizayn etmeyecek. 2019'da yerel yönetim geleneğini de bu iktidar değiştirecek. Yeni modelde buna gerek olmadığını düşünüyorlar. Yapılanlar da bunun göstergesi. Belediye başkanlıkları Beştepe'nin şube müdürlüğü olacak. Bunlar ortadayken enerjiyi delege seçimine harcamamıza gerek yok. Belediyelerde gerçekleştirebileceğimiz çalışmalara, toplumcu belediyecilikte yapabileceklerimize yoğunlaşmamız lazım." 

"Üyelikler sıfırlandırılmalı"

Gökdemir, "Delege seçimlerinin tek getirisi parti içi kısır döngüde iktidar olmak isteyenlere olan faydası. Siyaset toplum için yapılır. Kıyı belediyeleri de bu gidişle 2019'da kaybederiz. O yüzden de bu işlere hiç girmiyorum. CHP Türkiye'nin en eski partisi. Köklü bir geleneği var ama CHP'nin örgütsel mobilizasyonu yok. Örgütü oluşturan yapılar arasındaki ilişki delege seçimlerinde düğümleniyor. Aynı mahallede CHP'li insanlar birbirlerini ancak delege seçimlerinde görüyorlar. Üyeler siyaset mekanizmalarının içine girmiyorlar. Delege seçimini bazı insanlar birbirleriyle mücadele edecek bir arena olarak görüyorlar. Delege seçimleri taşeron iş kapısı olarak gördüğümüz sürece iktidar gelmez. Herkes belediyeye girmeye çalışıyor. Belediye başkanları da bunu gördükleri için başka zaman işçi almıyorlar, delege seçimi dönemi gelince vanayı açarak işçi alımı yapıyorlar. Gerçi onları da bir süre sonra işten çıkarıyorlar.  Bu sorunları defalarca söylediğimiz halde 20 gün önce Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ile görüştüğümde, 'Hocam ne yapalım?' diyor. Benim çözümüm gayet açık. Bu işin çözümü üyeliklerin sıfırlanması ve aktif üyelik üzerinden yeniden yapılandırmaktan geçiyor." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER