banner9

'Bu Kez İş Siyasi Partilere Düşüyor'

Beyaz Sivil İnisiyatif Grubu üyeleriyle buluşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ikinci kez Diyarbakır'a gidilmesi talebi üzerine, "Bugün böyle bir girişimde bulunulacaksa, bunu siyasi partilerin il başkanları organize etmeli. Gidilecekse, 26 milletvekili, 31 belediye başkanı birlikte gitmeli" dedi.

Barış için bir araya geldiklerini belirten, İzmir'deki 113 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu "Beyaz Sivil İnisiyatif" İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. Yaklaşık bir ay önce oluşturulan inisiyatif adına konuşan dönem sözcüsü Abdullah Cıstır, barış ortamına en çok ihtiyaç duyulan bu süreçte, sosyal sorumluluk anlayışı ve vatandaşlık bilinciyle yola çıktıklarını söyledi. Kısa süre içinde kamuoyundan çok olumlu tepkiler aldıklarını ve bunun da kendilerini cesaretlendirdiğini dile getiren Cıstır, bu sürece yerel dinamikleri de dahil etmek için çalıştıklarını ifade etti. Cıstır, “Ortak kültürümüzü geliştirmek ve birlik beraberlik içinde yaşayabilmek için; Kürdüyle, Alevisiyle, Romanıyla, Lazıyla, Balkanlısıyla çok çeşitliliği olan bir yapının birlikte karar alıp birlikte ilerleyebildiğini herkese gösterdik. Eğer biz böyle davranabiliyorsak, başta siyasi partilerimiz olmak üzere, ülkemizdeki çok farklı yapıların da karar alabileceğini düşündük ve ziyaretlerimize başladık. Siyasi partilerin temsilcilikleriyle görüştük. Bugün sizin yanınızdayız. Sizin iki yıl evvel Diyarbakır ile kardeşlik bağlamında yaptığınız ziyaret ve barışa yaptığınız katkı çok anlamlıydı. Bu konuda yeni bir pozisyon almanızı bekliyoruz" dedi.
 
26 MİLLETVEKİLİ, 31 BELEDİYE BAŞKANI
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Diyarbakır seyahatine kentin bütün sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri ve odalarla birlikte, 196 kişilik çok kalabalık bir grubun katıldığını hatırlatarak şunları söyledi:
 
"İzmir olarak güçlü bir şekilde gitmemiz, o dönemde gerçekten çok büyük ses getirmişti. Eğer yeni bir program olacaksa, ben bütün milletvekillerimizin, belediye başkanlarımızın, siyasi parti il başkanlarımızın katılacağı bir gidiş olması gerektiğini düşünüyorum. 26 milletvekili, 31 belediye başkanı, yine odalarımız sivil toplum örgütlerimiz, siyasi partilerin il başkanları ve kim barış isterse... Barış istemeyen varsa, çıksın söylesin. Memleket için, kentim için, insanım için yararlı olduğuna inandığım her şeyde varım. O tarihte 'Diğer büyükşehir belediye başkanları da başka illere gitsin; bir kenetlenme olsun' dedim ama devamı gelmedi. Aslında bizim yaptığımız bir öncülüktü. Bu yol devam ettirilseydi, bugün her şey çok daha farklı bir boyutta olabilirdi. O olmadı, sekteye uğradı. Bugün böyle bir girişimde bulunulacaksa, bunu siyasi partilerin il başkanları organize etmeli. Sadece görünmek için, reklam olsun diye ben bu işleri yapmam." 
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2016, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER