banner51

Bu Katliama Dur Demeliyiz

Şimdi Ildır Körfezi’nde bir tane Orkinos Çiftliği yetmiyormuş gibi bir yenisi, hem de daha büyük kapasiteyle geliyor.

Bu Katliama Dur Demeliyiz

EROL YARAŞ YAZDI...

Katliama sahne olacak yer Ildır Körfezi. Daha iyi anlaşılması için Ildır Körfezi’nin içinde bulunan alanlarını da tam olarak yazayım da yapılacak olan tesisten nerelerin zarar göreceği daha kolay anlaşılsın.

Dalyan, Aya Yorgi, Hacettepe Koyu, Ilıca Plajı, Boyalık Plajı, Eşek Adası, Paşa Limanı, Ardıç, Ildır ve Gerence Körfezi.
 
Şimdi Ildır Körfezi’nde bir tane Orkinos Çiftliği yetmiyormuş gibi bir yenisi, hem de daha büyük kapasiteyle geliyor. 
 
“egedesonsoz.com"un Genel Yayın Yönetmeni Fatih Yapar'ın köşesinden öğreniyoruz ki; Toprak Ada mevkiinde Kılıç Deniz Ürünleri Üretim Şirketi tarafından yeni bir çiftlik izni alınmış. İşin garip tarafı bu bölgede potansiyel su ürünleri yetiştirme alanları belirlenmiş olmasına rağmen bu alan izin veriliyor. 
 
Ildır Körfezi’nin 5 yıldır “Doğal Koruma Alanı” olması için mücadele veriyorum. Projemi önce İzmir eski Valisi Cahit Kıraç’a götürdüm. Ardından göreve gelen Vali Mustafa Toprak zamanında proje epey yol aldı. Son olarak şimdiki Vali Erol Ayyıldız ile birlikte proje tamamlanıp Bakanlar Kurulu aşamasına geldi. Biz tam Ildır Körfezi kurtuluyor derken, Kılıç Deniz Ürünleri burayı kendine yeni üst seçmiş. 
Proje için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi akademisyenleri olağanüstü bir emek harcadılar. Yaklaşık 6 ay önce İzmir Milletvekilleri, İzmir Valisi, Çeşme Belediye Başkanı ve gazetecilerle  Ildır Körfezi’ni Gezen Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki ‘’ Buraları bakir kalmalı’’ demişti. Aradan geçen süre de ne oldu da bu alana Orkinos yetiştirme ruhsatı verildi.  
 
Yıllarını bu kıyılarda tatil yaparak geçirmiş olanlara soruyorum: “Çeşme Denizi eskisi kadar berrak mıdır?” Kesinlikle değildir. Çiftlikteki orkinosları beslemek için her gün denize atılan yüzlerce ton yem körfezde belli bir bulanıklık yaratmıştır. Bunun en belirgin örneği denizkestanesi denen canlının artık Ildır Körfezi’nde yaşamıyor olmasıdır. Yıllar önce Ildır Körfezi’ndeki kayalıklar denizkestanesinden geçilmezdi, şimdi bir tane bulamazsınız. Bu tür kirlenmeye başlayan suları ilk terk eden canlı gurubudur. Görünen o ki ilerleyen yıllarda başka canlılar da Ildır Körfezi’ni terk edeceklerdir.
 
Gelin Çeşme’yi ve doğayı sevenler, kirlilik ve katliamlara sebebiyet verecek bu yeni orkinos çiftliğine hep birlikte karşı çıkalım.
 
Unutmayalım, daha birkaç ay önce orkinos hasadı için gelen Lady Tuna gemisinin yarattığı tahribat ve kirlilik hepimizin yüreğinin ağzına gelmesine sebep olmuştu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER