Bu Karar İzmir Ulaşımını Derinden Etkiliyecek

Ankara İdare Mahkemesi, günde 1.5 milyon İzmirlinin kullandığı toplu taşıma sistemi ile ilgili kritik bir karar verdi.

 İdare Mahkemesi, elektronik kart ihalesini yeni kazanan firma ile ilgili açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme kararında ‘İhale, işi bilmeyen firmaya verildi. Telafisi güç zararlar doğabilir’ vurgusu öne çıktı. Bu kararla birlikte, 40 milyon liralık ihale ile ilgili sözleşme iptali gündeme gelebilir.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü, kent içi toplu ulaşım ile ilgili geçtiğimiz ocak ayında bir ihale yaptı. İhaleye iki firma teklif verdi. Teklif sahiplerinden biri 1999’dan beri ESHOT’un yaptığı ihaleleri kazanan Kent Kart Ege Elektronik San. Ve Tic. A.Ş., diğeri ise Kartek Kart ve Bilişim Teknolojileri Tic. A.Ş. oldu.
 
İTİRAZLARDA SONUÇ ALAMADI
 
Yapılan ihaleyi Kartek A.Ş. şirketi kazandı. İhaleyi kaybeden Kent Kart A.Ş. tarafı başlangıçta ESHOT’a daha sonra Kamu İhale Kurumu’na (KİK) itirazlarda bulundu. Şirketin itiraz başvurularında iki konu öne çıktı. Bunlardan ilki, ihaleyi kazanan Kartek A.Ş.’nin iş deneyiminin yetersiz olduğu, ikincisi ise kamu zararına sebep olunacağı iddiasıydı. Her iki kurumdan da ret yanıtı alan Kent Kart, yürütmenin durdurulması talebi ile idare mahkemesine dava başvurusu yaptı.
 
KAMU ZARARI OLUŞUR’
 
Ankara 11. İdare Mahkemesi’nde KİK’e karşı açılan davaya ESHOT da müdahil oldu. Kent Kart tarafı dava başvuru dilekçelerinde de aynı iddialara yer verdi. “Her idari karar kamu yararına uygun olmak zorunda” denilen dilekçede, ihaleyi alan firmanın, ihaleye konu işlerin üstesinde gelecek bir deneyiminin olmadığı ileri sürüldü. Dilekçede ayrıca ihalenin Kartek’e verilmesi halinde kamu zararı oluşacağı iddia edildi. Dilekçede, kendilerinin bayilere verdiği komisyon oranının daha yüksek olduğu, ayrıca işletim maliyetlerinin ise daha düşük olduğu savunuldu.
 
KİK: KARAR HUKUKA UYGUN
 
Davalı durumdaki KİK ise geçtiğimiz 25 Mayıs günü mahkemeye sunduğu savunmada, açılan davanın reddini istedi. KİK tarafı, ‘Alınan kurul kararı hukuka ve mevzuata uygun. Davanın reddi gerekir. Hukuka aykırı bir durum yok ve davacının da telafisi güç zararı doğmaz’ yönünde bir savunma yaptı.
 
‘O TEKLİF DEĞERLENDİRME DIŞI BIRAKILMALIYDI’
 
İdare mahkemesi ise tarafların savunmalarını aldıktan sonra kararını geçtiğimiz 3 Temmuz’da verdi. Mahkeme, iş deneyimi yeterli değil denilen Kartek A.Ş.’nin teklifinin değerlendirme dışı bırakılması gerektiğine hükmetti. Mahkeme oybirliği ile aldığı kararda, davacı şirketin yaptığı şikâyet başvurusu için verilen red kararı için “Hukuka uyarlık bulunmamaktadır” dedi. Kararın devamında “Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabilir’ denilerek yürütmenin durdurulması istendi.
 
 
GÜNDE 1.5 MİLYON KİŞİ KULLANIYOR
 
İzmir genelinde günde ortalama 1.5 milyon kişi toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Kent genelinde 1900 otobüs taşıma yapıyor. Otobüslerin yanı sıra metro, banliyö hatları ile birlikte deniz ulaşımında kullanılmak üzere günde 300 bin kartın dolumu yapılıyor. Söz konusu taşıma araçlarında kurulu bulunan cihaz sayısı ise 3 bin 852.
 
KARTEK'TEN AÇIKLAMA
 
İzmir'de Elektronik Ücret Toplama Sistemi İşletim Hizmeti ihalesinin iptal edilmesi üzerine, ihaleyi kazanan Kartek şirketi adına açıklama yapıldı. Kartek tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
 
“1 Haziran itibariyle teslim almamız gereken kök anahtar, tüm talep ve girişimlere rağmen ihale şartnamesine ve yasalara aykırı olarak teslim edilmemiştir. Söz konusu sistemi çalıştıran kök anahtar ve sistem bileşenleri tarafımıza teslim edilmemesine rağmen uzman ekiplerimizin olağanüstü çabalarıyla sistemi kök anahtarlar olmadan ayağa kaldırma girişimleri sırasında yapılan ve kaynağı tarafımızdan belirlenen ve tutanaklarla kayda alınan ancak hukuki nedenlerle burada dile getiremediğimiz siber saldırılarla da mücadele ederek İzmirlilerin ulaşım araç ve olanaklarından mahrum bırakılmamasını sağladık. Sözleşmemizde hiçbir yükümlülüğümüz olmamasına rağmen teknolojik bilgi, birikim ve becerimizi ortaya koyarak kısa sürede yeni sistemi devreye soktuk. ESHOT ile bu proje bazındaki işbirliğimiz uyumlu ve öngörülen takvime uygun olarak yürümektedir. 
 
Sonuç olarak, İdare mahkemesi tarafından başlatıldığı ifade edilen yasal süreç sadece rutin bir hukuki inceleme prosedüründen ibarettir. Dolayısıyla kaynağı ve amacı tarafımızdan malum bu tür hukuki manevralar ne bir takım yaygın sistemsel aksaklıklara, ne de ESHOT ile firmamız arasında herhangi bir anlaşmazlığa işaret etmektedir. Kurduğumuz sistemle bir yandan İzmirlilere rahat, güvenli ve en yüksek teknolojiyle ulaşım hizmeti sunma yolunda hızla ilerlerken, diğer yandan ise bu proje bazında ESHOT'la başlayan işbirliğimiz ve ortaklığımız da uyumlu ve verimli bir zeminde gelişmeye devam etmektedir. Kaldı ki buradaki gibi herhangi bir itilaf konusu mahkemeye intikal edip, temyiz de dahil hukuki sürecin tümü tamamlanmadığı sürece konuya ilişkin yorum ve çıkarımda bulunmak sadece değerli İzmirlileri huzursuz etmeye yönelik mesnetsiz spekülasyonlara hizmet edecektir."
 
HÜRRİYET
 
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER