Bu Görüntü İzmir'e Yakışmadı

İzmir'de, Birinci Kordon'daki Pasaport İskelesi'nde yapılan su altı temizliği sırasında denizden klozetten bisiklete, ütü masasından, oturma bankına, bira şişilerine, sandalyeye kadar görenleri şaşkınlık içinde bırakan birçok atık çıktı.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, deniz ve kıyı temizliğinde farkındalık yaratmak için Pasaport İskelesi'nde sualtı temizliği gerçekleştirdi. Sualtı temizliğine İzmir Emniyeti Deniz Polisi Sualtı Timi, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı Dalış Timi, üniversitelerin dalış kulüplerinden oluşan ekipler katıldı. Etkinlikte dalış ekipleri denizden Büyükşehir'e ait, vatandaşlara kiralanan 2 BİSİM bisikleti, oturma bankı, ütü masası, klozet, bira şişeleri, kova ve sandalyelerin de aralarında bulunduğu başka birçok atık çıkardı. Dalgıçlar çöplüğe dönen pis körfez sularında güçlekle çalıştı, denizin dibindeki kırık cam şişeleri onlar için en büyük tehlikelerden biri oldu. Vapurdan inen yolcular ile çevreden geçenler, denizden dalgıçların çıkardığı eşyaları görünce büyük şaşkınlık yaşadı. 
 
 
EN İYİ TEMİZLİK KİRLETMEMEKTİR
 
Etkinlikle ilgili konuşan Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, "Bizim yapmaya çalıştığımız şey, temizlik algısını oluşturmak. Her zaman söylediğimiz gibi denizlerimizi temiz tutmalıyız. Denizlerimizi bizden sonraki nesile daha iyi bırakmamız gerekiyor. Biz bu organizasyonda, insanlar gelip geçerken bir şeylerin farkına varsınlar istedik. İnsanlar görünce, 'Biz de atmayalım temiz tutalım' algısı oluşacağına inanıyoruz. Biz herkese şunu söylemeye çalışıyoruz; en iyi temizlik denizi kirletmemektir" dedi. Denizden çıkan ve şaşkınlık yaratan atıklara dikkat çeken Öztürk, "Biz bu organizasyonları çok yaptık. Denizden inanamayacağınız şeyler çıkıyor. Karşıyaka İskelesi'nden bütün bir halde karyola, yatak, televizyon çıktı. Bunların hepsi bir milli servettir. Bu bisikletler nasıl atıldı anlam veremiyorum. Ben insanların daha duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu. 
 
Toplantı sonunda temizliğe katkıda bulunanlara Oda tarafından plaket verildi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER