'Bozuk Ekonomi Öldürüyor'

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Türkiye’de yaşanan intihar olaylarının TÜİK’in resmi raporuna göre ürkütücü bir boyuta ulaştığını belirterek, “ İntiharların çoğunun ekonomik nedenlere dayandığı bir ülke gerçeğidir. İntihar olaylarının başını öğretmen, polis ve esnafın çekmesi ise durumu daha da vahimleştiriyor” dedi. Aslan, intihar vakalarının en fazla yaşandığı on kent arasında 3 Ege kentinin yeralmasının da ciddi bir analiz gerektirdiğini vurguladı.

'Bozuk Ekonomi Öldürüyor'
Aslan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı ‘2012 Yılı İntihar Raporu’nu değerlendirdi.  Rapora göre geçtiğimiz yıl 3 bin 225 kişinin intihar ederek yaşamını sonlandırdığına dikkat çeken Aslan, Ege kentlerinden Uşak’ın, intihar hızının en yüksek olduğu kent olmasına dikkati çekerek, “Nispeten ekonomik düzeyi pek çok Anadolu şehrinden daha iyi olmasına rağmen Uşak, listenin en tepesinde yeralmıştır. Gelişmişlik düzeyi daha gerilerde olan, gelir düzeyi çok daha az şehirlerde neler yaşanıyor kimbilir?” dedi.
 
İLK ON ARASINDA 3 EGE KENTİ YERALDI!
 
İntihar olaylarının en fazla görüldüğü on kent arasında Ege Bölgesi’nden 3 kentin yeraldığını, bunun özenle analiz edilmesi gerektiğini kaydeden Aslan, “ Uşak, Aydın ve Isparta ilk on arasında. Yaşamını sonlandırmayı seçen vatandaşlarımızın çoğunluğunun öğretmen, polis ve esnaf olması düşündürücü. Öğretmenlerin atama sorunları var. Ekonomik sıkıntılar içinde kıvranıyorlar. Polislerimizin eşleri genellikle çalışamıyor. Çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar canları pahasına. Oturdukları yerlerse gecekondular. Öğretmenimiz de öyle, polisimiz de. Bu insanlar çocuklarına mesleklerinin önemini bu şartlar altında nasıl anlatabilirler, nasıl iyi bir örnek olduklarını gösterebilirler? Esnafımız deseniz yine öyle.  Güvenliğimizi emanet ettiğimiz polislerimizi, çocuklarımızın eğitimlerini üstlenmiş olan öğretmenlerimizi,  dar gelirli esnafımızı kapsayacak projeler üretilmek zorunda. Biz Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak bu konuda son derece hassasız. Bugüne kadar 5 bine yakın öğretmenimizi uygun koşullarla ev sahibi yapmayı başardık” dedi. 
 
“ÖNLEM ALINMASI ŞART…”
 
İntiharların temel nedenleri arasında ekonomik sıkıntı ve bu bağlamda konutsuzluk, geçim derdi ve ağır çalışma koşullarının yeraldığının ortaya çıktığını dile getiren Aslan, “ İntihar edenlerin yüzde 72’sinin erkekler yüzde 28’ini ise kadınlar oluşturuyor. Yaş grubunda ise ağırlık yetişkinlerde. Özellikle de 75 ve üzeri yaşlarda. İstihdam ve barınma sorunlarını çözmek, ve halkı eşit şekilde faydalandırmak yerel yönetimlerin işidir. Bir ülkede, hükümet ulusal imkanları sadece kendi yandaşlarına sunuyorsa, o ülkede ekonomik zorluklar yaşanması ve insanların psikolojisinin bozulması doğaldır. Öğretmen ve polislerin, esnaf kardeşlerimizin, orta dereceli işadamlarımızın, durumu açıkça görülüyor. Polislere, öğretmenlere ve esnafa rahatlatıcı önlemler almak, onların geçim, yaşam ve çalışma koşullarını iyileştirmek, bu gibi derin acılar bırakan intihar olaylarını asgariye çekebilecektir” diye konuştu.
   
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER