Bozdağ Yeşeriyor

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nin Ödemiş Bozdağ’ı erezyondan korumak için 5 yılda yürüttüğü çalışmada tam 1 Milyon 200 bin fidan dikti. Boy veren ağaçlar ormancılar ve yöre halkının yüzünü güldürdü.

Bozdağ Yeşeriyor
 
İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal 2159 metre rakımlı Bozdağ mevkisinin Ege Bölgesinin en yüksek rakımlı yerlerinden birisi olduğunu, kayak, kış turizmi ve tarım için çok önem taşıyan bölgenin erezyon tehtidi altında olduğunu söyledi.
 
Aybal bu nedenle İzmir Orman Bölge Müdürlüğü olarak 2011 yılından itibaren bölgede Erozyon Kontrolü adı altında faaliyetler yapılmaya başlandığını, bugüne kadar toplam 2033 hektar sahada karaçam ve sedir ağırlıklı olmak üzere kestane, ardıç, ceviz, ahlat türleri ile 1 minyon 200 bin fidan dikildiğini belirtti.
 
Bozdağ’ı, yeşil bir dağ yapmak için bu sahalarda yapılan gerek fidan dikimi, gerekse bakım çalışmalarında özellikle yöre halkına iş verildiğini anlatan Aybal, "Bir nebze de olsa ekonomik olarak yöre halkına katkı sağladık. Daha yeşil bir İzmir ve daha yeşil bir Türkiye için ağaçlandırma çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER