banner51

'Boston' Göndermesi Yaptı

İTO seçimleri öncesi başkanlık için çalışmalarını sürdüren Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’a yüklendi. Nasır, Demirtaş’ın ABD’nin Boston kentine göç etme düşüncesine gönderme yaparak, “İzmir'i terk etmeyi planlayan anlayıştan artık kurtulmak gerekliliği İzmirli her işadamının sorumluluğudur” diye konuştu. Nasır, Ortak Akıl Grubu’na da “Ayrımız gayrımız yok” mesajını gönderdi.

 

Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar sonrasında ertelenen ve yeni bir seçim sürecine girilen Oda ve Borsalarda, mevcut adaylar komite, meclis ve yönetime girmek için çalışmalarını sürdürüyor. İzmir Ticaret Odası (İTO) seçimleri öncesi başkanlık adaylığını açıklayan Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, Swissotel Efes İzmir’de düzenlenen basın toplantısında İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’a yüklendi.
 
Beraberinde MÜFED’e bağlı 12 dernek temsilcisiyle birlikte İTO 67. Meslek Komitesi adına çizdikleri yol haritasını açıklayan ve mevcut yönetimi eleştiren Nasır, “Şu anki ticaret odası başkanı tekrar başkan olmaması halinde hayatının geri kalan kısmını ABD’nin Boston kentinde geçirmeyi planladığını ifade etmiştir. Benim aile mezarlığım Narlıdere'dedir. Ölene kadar yaşayacağım şehir ise İzmir'dir. Bizler Oğullarımızın ve kızlarımızın istikbalinin başka şehirlerde ya da yurtdışında aramasını engellemek istiyoruz. İzmir, terk edilecek, kaçılacak bir kent değildir. Ayrıldığınız an özlemeye başladığınız, dünyadaki en güzel şehridir. 22 senedir bu kentin ticaretini yönetip, sonra da başka yurtdışındaki şehirlere övgüler dizerek, İzmir'i terk etmeyi planlayan ve bunu hiç çekinmeden ifade eden anlayıştan artık kurtulmak gerekliliği İzmirli her işadamının sorumluluğudur” diye konuştu.
 
Ekip arkadaşlarından seçimlerin ertelenmesiyle birlikte rehavete kapılmamasını isteyen Nasır, “Belki de Boston’a gitme planları olan Ekrem Bey, seçimlere kadar yapacağımız çalışmaları görür ve son gün ‘Ben yoruldum. Yeni yüzler gelsin’ diyerek aday olmaktan vazgeçer” diye konuştu.
 
İzmir Ticaret Odası Yönetimi'nin görevlerini yerine tam olarak getirmediğini vurgulayan Nasır, “Bu nedenle kentimizin ticaret hacmi gün geçtikçe daralmakta ve İzmirli işadamları, bir zamanlar vatandaşlarımızın yurtdışına göç ettikleri gibi, şehir dışına gitmektedirler. İzmir yerinde sayarken diğer iller hızla kalkınmakta ve zenginleşmektedir” şeklinde konuştu.
.
EN BÜYÜK ENGEL TEK KİŞİLİK YÖNETİM ANLAYIŞI
İzmir'in önündeki tek engelin ticaretinin iyi yönetilememesinden kaynaklandığını vurgulayan Nasır, “Bunun en önemli sorumlularından biri ise İzmir Ticaret Odası'ndaki tek kişilik yönetim anlayışıdır. Bizler inanıyoruz ki; tüm İzmir'i kucaklayan, herkesin ve her meslek grubunun sesini duyurabileceği, kurum ve kuruluşlar arasında köprü vazifesi görecek yeni bir yönetim anlayışına sahip bir İTO, İzmirimizi hak ettiği ekonomik gelişmişlik düzeyine ulaştıracaktır. Bu bağlamda, İzmir'in hedef vizyonuna ve amaçlarına ulaşması için yıllardır süregelen yönetim anlayışının değişmesi gerekmektedir” dedi.
 
GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ
67’nci İnşaat Grubu olarak bey aya yakın bir süredir, gece gündüz çalıştıklarını hatırlatan Nasır, “Hissettiğimiz sorumluluğu yerine getirebilmek için bütün gücümüzle değişimin kaçınılmaz olduğunu İzmirli İşadamlarına anlatmaya çalıştık. Bundan sonra da çalışacağız. Odamızda ‘Tek Adam’ anlayışından uzak, meslek komitelerini işlevsel hale getiren ve stratejik kararların oluşumunda işbirliğini sağlayan, farklı fikirleri geliştiren bir yönetişim şekline geçmek istiyoruz” şeklinde konuştu. Nasır, katılımcı ve paylaşımcı bir anlayışa sahip, hedefe odaklı, şeffaf ve hesap verebilir bir anlayışı hayata geçirmek istediklerini kaydetti.
 
YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ
Oda ve Borsa seçimlerinde NACE kodlarının neden olduğu dağılımlar netleşmeden, mevcut İTO yönetiminin alelacele seçim kararı aldığını aktaran Nasır, “Baskın seçime gidilmeye çalışıldı. Bu karar, mevcut yönetimi tasvip etmeyen sektör temsilcilerinin, meslek grubunda kimlerin bulunduğunu dahi bilmeden seçime gitmesine neden olmuştur. Mevcut yönetime yakın kişilerin elinde, adresli, telefonlu, yetkili isimlerinin bulunduğu listeler olduğu halde, mevcut yönetimi tasvip etmeyenlerin ellerine çok kısa süre önce sadece firma isimlerinin bulunduğu listeler ulaşmıştır. Bu sadece iktidarını sürdürebilmenin peşinde olan anlayışın antidemokratik bir uygulamasıdır.Neyse ki yapılan itirazlar ve tepkiler sonucu seçim hükümet tarafından üç ay ertelenmiştir” şeklinde konuştu.
İzmir Ticaret Odası'nın tarihi geçmişine ve marka değerine zarar vermeden hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Nasır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler siyaset üstü bir yönetim anlayışını benimseyen, her meselede çözüm noktasında yer almak isteyen, İzmir'de yatırımların önünü açan, şehrin dinamiklerini harekete geçiren, iş yapma ve ortak hareket etmek için varını yoğunu ortaya koyan yönetişim anlayışını egemen kılmak için her kesimden destek istiyoruz.”
 
ORTAK AKIL GRUBU İLE GÖRÜŞÜYORUZ
Oda seçimlerinde ‘Ortak Akıl Grubu’ isimli oluşumla da görüştüklerini ifade eden Nasır, “Biz, değişimden yana olan, İzmir ekonomisini canlandıracak, yönetişim anlayışı ile hareket edecek herkesle bir aradayız. Bizim ayrımız gayrımız yok. İsteğimiz değişimden yana olunması” dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2013, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER