Bornova'nın Ürünlerine Büyük İlgi

İzmir'in Bornova ilçesinin tarımsal değerleri, 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda Bornova Belediyesi'nce kurulan stantta tanıtılıyor. 'Bornovam' markası ile üretilen üzüm pekmezi, çambalı ve zeytinyağı ilgi görüyor.

Bornova'nın Ürünlerine Büyük İlgi
Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda, yaklaşık 1.5 yıl önce kurulan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü'nün yetkilileri Bornova Belediyesi'nin tarım alanında yaptığı çalışmaları anlatıyor. Fuar'da, ziyaretçilere ünlü Bornova bamyası tohumu ve Bornova misket üzümü fidanının yanısıra zeytin ve elma fidanı da dağıtılıyor. A holünde yer alan stantta Bornova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nce 'Bornovam' markası ile üretilen üzüm pekmezi, çambalı ve zeytinyağının tanıtımı da yapılıyor. Üzüm pekmezi, Bornova Belediyesi'ne ait Çamiçi Köyü'ndeki bağda yetişen misket üzümlerinden üretiliyor. Üzüm pekmezi ile birlikte ilk olarak Dost Market'in raflarında yer alan zeytinyağı ve çambalının kaynağı da yine Bornova Belediyesi'ne bağlanarak mahalle statüsü alan eski köy yerleşimleri.
 
Bornova'nın önemli bir tarım potansiyeli olduğunu söyleyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, "Köylünün emeğinin karşılığını alması, tüketicinin de daha sağlıklı ve ucuz ürünlere ulaşması için önce Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ardından Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni kurduk. Üreticimize her anlamda destek olmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyemizin de desteğiyle ücretsiz toprak anilizi yapıyoruz. Ürünlerini daha kolay tanıtmaları ve pazarlamaları için yaptığımız farklı çalışmalar da var. Bunlardan biri de Beşyol Köyü'nde iki yıldır gerçekleştirdiğimiz Kiraz Festivali" dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER