Bornova'da Örnek Proje

Bornova Belediyesi'nin Ege Üniversitesi ve MTK Tekstilciler Sitesi'nin işbirliği, İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteği ile hayata geçirdiği Bornova Konfeksiyon Eğitim Merkezi'nde (BORKEM) geçen ay başlayan eğitimler sürüyor.

Bornova'da Örnek Proje

Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki grup halinde gerçekleşen kursa, toplam 35 kadın katılıyor. 2.5 ay sürecek 'Dikiş Makinası Operatörü Kursu'nda, hafta içi her gün olmak üzere, günde dört saat eğitim alan kursiyerler, yeni bir meslek öğrenmenin heyecanını yaşıyor. Merkezin eğitmenlerinden Yasemin Çıngırt, "Kadınlarımızı iş hayatına hazırlıyoruz. Burada ilk kez dikiş makinasi gören arkadaşlarımız var ama hızlı bir yol katettik. 1.5 ay gibi kısa bir sürede üretim yapmaya başladılar" dedi.

ÜNİVERSİTE DESTEKLİ EĞİTİM

Kadınların bir konfeksiyon atölyesinde çalışabilmeleri için gerekli tüm donanıma sahip olarak mezun olacakları kurslarda Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ile Bornova Belediyesi'nin uzman personelleri eğitim veriyor. İŞKUR'un destek verdiği iş garantili kursta, kursiyerlerin MTK Tekstilciler Sitesi'nden işverenlerle iletişim kurmaları da sağlanıyor.

TAM DONANIMLI TEKSTİL ATÖLYESİ

İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle Çamdibi Şehit Er Adem Bilaloğlu Tesisleri'nde kurulan Merkez'de, 30 düz dikiş makinesi, 10 overlok makinesi, 2 reçme, 1 düğme, 1 ilik makinesi ve 1 hiza kesim makinesi ile 2 ütü bulunuyor.

BAŞKAN ATİLA'DAN KURSİYERLERE ZİYARET

Kursiyer kadınları ziyaret eden Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, iş garantili tekstil kurslarını 3 yıl önce yine MTK ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle düzenlemeye başladıklarını hatırlatarak, "Şimdi bu merkezimizi açarak kadınlarımıza sağladığımız istihdam olanağını daha kurumsal hale getirdik. Bu projenin bugünlere gelmesine katkıda bulunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, kursiyerlerimize başarılar diliyorum" dedi.

KADINLAR MEMNUN

Kursiyer kadınlardan Hatice Aydın (42), "Ben böyle kurs açıldığını muhtarımızdan öğrendim. Çocuklarım da büyüdüğü için eve katkıda bulunabilmek için bu kursa gelmeye karar verdim. Başvuru yaptım ve kabul edildim. İleride güzel işlerde çalışıp ev ekonomisine katkı sağlamak istiyorum" dedi. Nurgül Dereli (35) de "Burada çanta yapıyoruz, cep yapıyoruz. Etek yapmasını öğrendik. Arkadaşımın tavsiyesi ile geldim ve çok memnun oldum. En azından evimize bir katkıda bulunacağız. Meslek edinmiş olacağız. Bu bizler için çok iyi birşey" diye konuştu. Figen Erkan (29) da daha önce herhangi bir işte çalışma imkanı olmadığını belirterek, "Burada sıfırdan başladım ve eğitmenlerimiz sayesinde büyük bir ilerleme kaydettik. Herşey çok güzel. Memnunum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER