Bornova'da Girişimci Fabrikası

Bornova Belediyesi, Pınarbaşı’nda 1700 metrekare kapalı alanlı ‘İş Geliştirme Merkezi’ kururuyor. Fizibilitesi tamamlanan merkezde aynı anda 23 girişimci, bilgi ve altyapı desteğini kullanarak hayallerine ilk adımı atacak. Merkez’in kapıları yeni girişimcilere sürekli açık olacak.

Bornova'da Girişimci Fabrikası

 

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından desteklenen Bornova Belediyesi İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Fizibilitesi Projesi tamamlandı. Yeni iş kuracak girişimcilere destek veren Bornova Belediyesi sanayi bölgelerine yakın olan Pınarbaşı’nda 1700 metrekare kapalı alanı olan bir merkez kuracak. İçinde 23 işlik bulunacak merkezde girişimciler hayallerindeki işi Bornova Belediyesi’nin desteğiyle kurma imkanına sahip olacak. İş Geliştirme Merkezi Bornova Belediyesi’ne 1 milyon 400 bin TL’ye mal olacak. KOSGEB (Küçük ve Orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı) ise iş geliştirme merkezini hem kuruluş hem de işletme açısından destekleyecek. Bu destek kapsamında KOSGEB İŞGEM’de yer alacak girişimcilere ilk olarak 27 bin TL girişimci desteği sağlayacak. Ayrıca İŞGEM içerisinde mobilya, pazarlama, sekreterya, toplantı eğitim salonları, bilgisayar ve internet kullanım alanı ve kafeteryalar olacak.
 
İş Geliştirme Merkezi Fizibilitesi Projesi kapanış toplantısı, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın ev sahipliğinde Yeni Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya İZKA Kurumsal İletişim Sorumlusu Nazlı Kayı, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, KOSGEB Güney Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Çanakçı, ve e-kapıcılık sistemini kuran Atilla Altay ve Armapol Ltd. Şirketlerini KOSGEB desteğiyle kuran Hülya Çolak olmak üzere iki genç girişimci konuşmacı olarak katıldı.
 
Bornova’nın bilginin üretildiği bir kent olmasının yanı sıra o bilgiyi uygulama alanına da sahip özel bir ilçe olduğunu belirten Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “İŞGEM projemizde hem moral hem de farklı alanlarda olmak üzere KOSGEB desteğini alıyoruz. Öte yandan projemizle ilgili çalışan güzel bir ekibimiz var. Bornova sadece sanayi alanında aktif değil aynı zamanda önemli bir ticaret alanı. Böyle bir kentte çalışan ve aynı zamanda öğrenci olan çok ciddi bir nüfus var. Onlara bir yerel yönetim olarak yol gösterecek çalışma yapılması gerekiyordu. Bizde bunu yaparak bu projeye başladık. İŞGEM’i sanayi sitelerimizin yoğunlukla yer aldığı Pınarbaşı bölgemizde kurmayı hedefledik. Bu sayede girişimcilerimiz ticari hayata sanayi sitelerinin faaliyetlerini de görerek ve bunlardan örnek çıkararak başlayabilecek. Girişimcilerimiz bu merkezde hayallerindeki yapmak istedikleri işe ulaşmış olacaklar. Ben tüm girişimcilerimize başarılar diliyorum” diye konuştu.
 
Bornova Belediyesinin bugüne kadar iki projesiyle İZKA’dan destek almaya hak kazandığını hatırlatan İZKA Basin ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Nazlı Kayı, “Bornova Belediyesi Organik Oyuncak projesiyle İZKA’dan 137 bin 630 TL, Yeşilova Höyüğü Çevre Düzenleme projesi içinde 602 bin 572 TL destek aldı. Belediyemiz gerçekten başarılı işler gerçekleştiriyor. İş geliştirme projesinde de birlikte çalışıyoruz. İZKA olarak bu tür projelerin arkasında durmaktan gurur duyuyoruz” dedi.
Pınarbaşı’nda kurulacak iş geliştirme merkezinin yeni girişimciler için çok büyük fırsat olduğunu belirten İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, “İŞGEM’de yeni iş kuracak insanlara bilgi verilecek, yönlendirilecek ve bu işlerin sürekliliği sağlanacak. İŞGEM’de yeri olan girişimciler daha kuluçka döneminde olacak. Burada iş hayatını öğrenecekler. Ancak onlara destek veren kurumlar olacak. İŞGEM bir kuluçka merkezi olacak. Buradan esnaf, sanatkar, işadamı yetiştirilecek. Bornova bir sanayi ve üniversite kenti. Merkezi kurarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu bu olmalı” dedi.
 
İş Geliştirme Merkezi kurmak üzere belediyeler, üniversiteler, özel idareler, kalkınma kuruluşları, meslek odaları ve kar amacı gütmeyen kuruluşların kendilerine başvurabileceğini belirten KOSGEB Güney Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Çanakçı, “İŞGEM’de yer alan işletmeler en az 20 metrekare mekana sahip olabilecek. Burada ortak kullanım alanları, eğitim ve danışmanlık hizmeti alabilecekler. Burada yer alan işletmelere çeşitli ağ mekanizmalarına erişim hizmeti verilecek. İŞGEM’de bulunan işletmeler 3 yıl boyunca desteklenecek” diye konuştu.
 
Daha önce KOSGEB’den destek alarak girişimci olan ve e-kapıcı sistemini kuran Atilla Altay kurdukları şirket ile Türkiye’de bir ilki yarattıklarını belirterek şunları söyledi, “E-kapıcı projemize başladığımızda bu kadar kısa sürede böyle hızlı yol alacağımızı tahmin etmiyorduk. Ancak şimdi 18 ilden 42 bayilik teklifi aldık. Şuan sadece Bornova’da hizmet veriyoruz ancak kısa zamanda en az 5 şubeyle Türkiye’ye yayılmayı hedefliyoruz. KOSGEB olmasaydı biz iş planı hazırlamadan bu işe girişecektik ve birçok şeyi eksik yapacaktık. 23 Ekim’den beri e-kapici.com sitesiyle hizmet veriyoruz. Günde 16 saat çalışıyoruz. Eğer yeni girişimciyseniz günde 16 saat çalışmayı göze alacaksınız. Çünkü girişimci uyumaz çok çalışır. İşe yeni başladığınızda birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Ama bu sizi umutsuzluğa düşürmesin. Çünkü sorun varsa çözümde vardır.”
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2012, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER