banner51

Bizzat Başkan El Koydu

İzmir'in Torbalı İlçesi Göllüce Mahallesi'nde geçimini hayvancılıkla sağlayan köylülerin yıllardır mera olarak kullandığı arazilerin özel mülkiyete ait olduğunun ortaya çıkması üzerine Torbalı Belediye Başkan Adnan Yaşar Görmez, bütün meraların Belediye'ye tahsisini istediklerini ve farklı çözüm yolları üretmeye çalıştıklarını açıkladı.

Bizzat Başkan El Koydu
AK Partili Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, köylülerinin mera sorununu çözmek amacıyla hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilere bilgilendirme toplantısı düzenledi. Torbalı Kaymakamı Aydın Memük'ün de katıldığı toplantıda Göllüce köylülerinin karşılaştıkları sorunları dinleyen Belediye Başkan Adnan Yaşar Görmez, yıllardır mera olarak kullanılan arazinin bir kısmının özel mülkiyet, bir şirketin tapulu malı olarak ortaya çıktığını belirterek "Torbalı ve ilçelerindeki bütün meraların amaç dışı kullanımını önlemek amacıyla projelendirilmek üzere Belediye'ye tahsisini istedik. Bu sorunu bir yıl öncesinden öngördük ve tedbirimizi aldık. Ancak Göllüce köylülerinin yıllardır mera olarak kullandığı arazilerin bir kısmının özel mülkiyete ait mera alanı olduğunu öğrendik. Yakın zamanda da satışı gerçekleşmiş. Köylümüzün mağdur olmaması için çözüm üretmeye çalışıyoruz" dedi. Başkan Görmez, köydeki meralardan 5 bin dolayında küçükbaş hayvanın beslendiğini, doğal dokusu, zengin bitki örtüsü ve üretim kalitesiyle bu bölgeyi her türlü yapılaşmaya karşı korumayı amaçladıklarını belirtti.
 
Bazı köylülerin meranın mevzuata aykırı biçimde, amaç dışı devrinin yapıldığını iddia etmesi üzerine Torbalı Kaymakamı Aydın Memük "Muhtarımız hemen başvuru yapsın. Konuya ilişkin birim yöneticilerini gönderip araştırma yaptıracağım. Kimse köylümüzü mağdur edemez" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER