'Biz Balkanlarda Hep Barışı Savunduk'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Balkan ülkerinin milletvekilleri ve kanaat önderleriyle bir araya geldiği toplantıda, "Biz Balkanlarda hep barışı savunduk. Sizler bu ilişkilerde köprüsünüz, ilk gündem maddeleri sizlersiniz. Sizleri Türkiye ile bu ülkeler arasında bir dostluk köprüsü olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Manisa mitingi sonrasında geçtiği İzmir Başbakanlık Ofisi'nde soydaş ve akraba topluluklara mensup milletvekilleri ve Balkan kanaat önderleri ile bir araya geldi. Davutoğlu, toplantıda bir araya geldiği milletvekillerine ve kanaat önderlerine hitap etti. 
 
Bütün Balkan şehirlerinin, Balkan nehirlerinin kenarlarında çok anıları olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Saraybosna ruhumuzun şehri. Ne zaman Saraybosna'dan bahsetsem her seferinde içimiz kıpır kıpır oluyor. 3 sene önce Saraybosna'da binlerce Saraybosnalı kardeşimize hitaip ettiğimizde, eğer demiştim, dünyadaki bütün şehirler yok edilse geriye sadece Saraybosna kalsa, Saraybosna'dan bütün bir insanlık kültürü yeniden inşa edilirdi. Boşnak kardeşlerimiz, Türkçe söylediğimde alkışlamaya başladılar. Tercümede bulunan öğrencim döndü dedi ki; "Hocam bu 'Boşnaklar ne zaman Türkçe öğrendiler bilmiyorum' Bende dedim ki; 'Biz dilden kulağa konuşuyor olsaydık, tecrümana ihtiyaç olurdu. Gönülden gönüle konuşanlar için tercümana ihtiyaç yoktur. Gönülden gönüle anlaşır. Ben Rumelili değilim ama Türkiye'de genelde Rumelili olduğum sanılır. Ama bu masada olanların genelde Konya kökenli olduğu bilinir. Biz hangi kökenden olursak olalım, caminin, kilisenin, havranın yan yana olduğu şehirler inşa ettik" diye konuştu.
 
Davutoğlu, bu toplantının bir gelenek olmasını istediklerini dile getirerek belirterek şunları söyledi:
 
"Şu masanın etrafında oturanlar, o topraklardan koparıldık. Büyük acılar yaşandı ondan sonra Balkanlarda. 2012 yılında 'Yeniden Balkan Barışı' diye bir çalışma başlatmıştık. Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü mekanizması çok önemli bir mekanizmadır. Niye İzmir dersek, İzmir Balkan muhaceretiyle Anadolu'ya doğru gelen akınları bağrına basan güzel şehrimiz. İzmir'de Balkan acılarını yaşamışların torunları burada. Temelde 3 hedefle bugün bir arayadayız. Birincisi Balkan Savaşlarının başlamasının 100'üncü yılında, sizleri burada ağırlamak, gönül bağını tahkim etmek. İkincisi sizler ülkelerinizin halklarını temsil eden milletvekillerisiniz. Hem soydaşlarımızı hem ülkeyi temsil ediyorsunuz. Biz Balkanlarda hep barışı savunduk. Sizler bu ilişkilerde köprüsünüz, ilk gündem maddeleri sizlersiniz. Sizleri Türkiye ile bu ülkeler arasında bir dostluk köprüsü olarak değerlendiriyoruz. Üçüncüsü de bir geleneği başlatalım diye. Bundan sonra İzmir'de biz Başbakanlık ofisi açtık. İzmir Başbakanlık Bürosu'nun ilk misafirleri sizlersiniz. İnşallah bu bir gelenek oluştursun, her sene 8 Ekim'de yada 9 Eylül'de bir araya geliriz. Balkanlarda ne kadar soydaş ve akraba topluluk varsa, İzmir'de toplarız. İzmir sizinle şereflendirmiş. İzmir'de güzel günler geçirdikten sonra selamımızı Balkanlara söylesinler."
 
DAVUTOĞLU: TAŞERONU İNŞALLAH ÇÖZECEĞİZ
 
İzmir'de, Soydaş ve Akraba Toplulukları Milletvekilleri ile bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu Balkan zirvesinin ardından Başbakanlık Ofisi'nden çıkarak Kordon'da gezdi. Bu sırada bir işçinin taşeron işçilerle ilgili yasayı sorması üzerine Davutoğlu, "Taşeronu inşallah çözeceğiz" dedi. 
 
Manisa mitinginden sonra İzmir'e geçen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Ofisi'nde Soydaş ve Akraba Toplulukları'na mensup milletvekilleri ve Balkan kanaat önderleri ile bir araya geldi. Balkan zirvesi sonrasında konuşan Başbakan Davutoğlu, "İzmir'e uzun zamandır gelmek istiyorduk. İlk defa gelme fırsatı bulduk. İçeride güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Bütün Balkan ülkelerinden gelen soydaş milletvekillerimizi ağırladık. Çok dostane anların yaşandığı bir yemek oldu. İnşallah bunu her yıl gerçekleştireceğiz. İzmir'in Balkan mübadelesi sırasındaki rolü ve Girit'ten Tuna'ya kadar Balkan coğrafyasından kardeşlerimizi misafir ettik" dedi. 
 
BAŞBAKAN'A TAŞERON SORUSU 
 
İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve adayların eşlik ettiği Davutoğlu, beraberindekilerle birlikte Saat Kulesi'nde basın mensuplarına poz verdi. Bu sırada taşeron işçi olarak çalışan Mehmet Halim Barış, korumaların engellemelerine rağmen Başbakan Davutoğlu ile konuşmayı başardı. Barış, taşeron işçilerle ilgili yasayı sordu. Başbakan Davutoğlu, taşeron işçi sorunu ile ilgileneceklerini belirtti. Barış daha sonra Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu'nu eşi Emine Barış ile telefonla görüştürdü. 
 
Kordon'da eşi Sare Davutoğlu ile bir süre yürüyen Başbakan Davutoğlu, kendisini takip eden basın mensuplarına gevrek ikram etti. Simitçiyle bir süre sohbet eden Başbakan Davutoğlu daha sonra Kordon'da vatandaşlarla birlikte fotoğraf çektirdi. 
 
"İZMİR'İN KURTULUŞUNU BURADA KUTLAMAK İSTİYORUZ" 
 
İzmir'den ayrılmadan önce basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, Başbakanlık Ofisi'nde İzmir'in kurtuluşunu kutlayacaklarını dile getirdi. Başbakan Davutoğlu, "İzmir'i bundan sonra bu tür uluslararası toplantıların yoğun olarak yapıldığı bir yer haline getirmek istiyoruz. Bazı yabancı misafirleri burada ağırlamayı planlıyoruz. Başbakanları, heyetleri inşallah milletimiz 1 Kasım'dan sonra da yetki verirse İzmir'e Başbakanlık Ofisi anlamında en etkin şekilde kullanacağız. Açılıştan hemen sonra yoğun koalisyon görüşmeleri hükümet faaliyetleri dolayısıyla Ankara'dan ayrılamamıştık. İlk fırsatı kolluyorduk. Hem Manisa'da mitingimizi yaptık hem de bu vesileyle buraya geldik. İzmir'e verdiğimiz sözü tutacağız. İnşallah en az ayda bir kere devlet işlerini burada yürüteceğiz. Bu organizasyonu 8 Ekim'de yineleyelim dedik. Bir arkadaşımız 9 Eylül hem İzmir'in kurtuluşu kutlamasını da yaparız dedi. İnşallah gerçekleşir" diye konuştu. 
 
Davutoğlu Ankara'ya gitmek için Adnan Menderes Havalimanı'na hareket etti.
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER