banner9

Bir Seminer, Anlamlı Bağış

İzmir’de, organ bağışının önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen seminer hedefine ulaştı, katılıcımların büyük çoğunluğu organ bağışında bulunup, kart imzaladı. Seminerde konuşan Opr. Dr. Zafer Önen, "Organ bağışında farkındalık yaratmak için çabalarımız sürdükçe bağışlar da artacak" dedi.

Bir Seminer, Anlamlı Bağış
 
İzmir Kent Hastanesi ve Swissotel Grand Efes İzmir işbirliğiyle gerçekleşen, "Organ Bağışında Farkındalık: Yaşamak da Yaşatmak da Güzel" seminerine otel çalışanları katıldı. İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli Ekibi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Zafer Önen ve Karaciğer Nakil Koordinatörü Gülay Aksu sunum yaptı. Sunumda “Organ bağışı nedir? Hangi organlar ve dokular bağışlanabilir? Organ bağışı nasıl yapılabilir? Dünyada ve Türkiye’de organ bağışında ne durumdadır ve organ nakli gelişimi nasıldır" başlıkları altında bilgiler verilerek, organ bağışının önemi vurgulandı.
 
Organ bağışının, organ yetmezliği hastalarına can aşısı olduğuna dikkat çeken Dr. Zafer Önen, "Organ bağışı, sağlık için cana can, hayat için ise bir umut. Ancak kadavradan organ bağışları ülkemizde yetersiz. O nedenle karaciğer ve böbrek nakillerinin yüzde 70’i canlıdan, yüzde 30’u kadavradan yapılıyor. Bu oranı tersine çevirmeliyiz. Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın bağışlanan organ ve dokuları; yani kalp, karaciğer, böbrekler, kornealar 6 hasta için yeni bir yaşam demek. Bazı durumlarda karaciğeri ikiye bölerek iki hastada kullanabiliyoruz, o zaman kutsal bağışla hayat bulan hasta sayısı 7’e yükseliyor. Bazı hastaların canlı vericileri de olmuyor. Hastaların yaşam umutlarını artırmak için organ bağışı çok önemli" diye konuştu.
 
Seminer Swissotel Grand Efes İzmir çalışanlarından büyük ilgi görürken, sonrasında dinleyicilerin büyük bölümü organ başığında bulunmak istediklerini bildirdi. Sağlık Bakanlığı’nca düzenlenmiş bağış kartlarını, imzalayıp aldı.
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER