banner51

Bir Günlüğüne de Olsa...

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, ilkini geçtiğimiz yıl düzenlediği “İzmir Otomobilsiz Kent Günü”nün ikincisini 16 Eylül’de gerçekleştiriyor. Etkinlik günü Plevne Bulvarı motorlu taşıt trafiğine katılacak. Aynı gün “Haftada En Az Bir Gün İşe Bisikletle Gidiyorum” kampanyasının da startı verilecek.

Bir Günlüğüne de Olsa...
Dünyanın çeşitli kentlerinde 16-22 Eylül tarihlerinde kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası”na, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi de 16 Eylül 2015 tarihinde düzenleyeceği “İzmir Otomobilsiz Kent Günü”yle dikkat çekecek.  İlki geçtiğimiz yıl 22 Eylül günü düzenlenen İzmir Otomobilsiz Kent Günü, yine Plevne Bulvarı’nda gerçekleştirilecek. Motorlu taşıt trafiğine kapatılan Plevne Bulvarı’nda gün boyu süren etkinliklerle ulaşım türlerinde çeşitlilik yaratılması ve sürdürülebilir ulaşım seçeneklerinin desteklenmesi yönünde farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Etkinliğe katılanlar, motorlu araç trafiği işgalinden temizlenmiş bir caddede günlük yaşamın farklı şekillerde nasıl sürdürülebileceğini deneyimleme fırsatı bulacak. 
 
Bisiklet kampanyası
 
İzmir Otomobilsiz Kent Günü kapsamında, “Haftada En Az Bir Gün İşe Bisikletle Gidiyorum” kampanyasının da startı verilecek. Kampanyayla İzmir’de toplu ulaşım ve bisiklet kullanımının özendirilmesi ve İzmir’in “bisiklet dostu kent” olmasına katkıda bulunmak amaçlanıyor. 
 
Sürdürülebilir ulaşım paneli
 
Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında ayrıca, 17 Eylül 2015 tarihinde saat 18.30’da Kültürpark İzmir Sanat Tiyatro Salonu’nda İzmir Kent Konseyi Genel Sekreteri Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun’un moderatörlüğünde “Sürdürülebilir Ulaşım” Paneli gerçekleştirilecek. Panele İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Fidan Aslan, İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu, İzmir Şehir Plancıları Odası Başkanı Özlem Şenyol Kocaer ve Bisiklet Aktivisti-Blog Yazarı Pınar Pinzuti katılacak. 
 
Plevne Bulvarı’nda “karnaval” havası
 
Etkinlikler, 16 Eylül Çarşamba günü Saat 11.00’de İzmir Büyükşehir Bandosu eşliğinde Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Plevne Bulvarı’na yürüyüşle başlayacak ve gün boyu devam edecek. İzmir Gençlik Meclisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gönüllü Takımı ve bir çok sivil toplum örgütü de çeşitli etkinliklerle  destek verecek.
 
Plevne Bulvarı’nı karnaval havasına büründürecek etkinlikler şöyle:
 
İzmir Büyükşehir Bandosu ve İzmir Büyükşehir Pop Orkestrası konserleri, tiyatro, kukla, pandomim, flashmob, hızlı dans, halk dansları, ritim ve çağdaş dans, hip hop, capoeria dans gösterileri, kent tarihi, karikatür, fotoğraf, resim sergileri, bisiklet defilesi, hibrid araç, BİSİM bisiklet turu, minikler bisiklet yarışı, origami, yoga, taş, el sanatları, seramik, mask yapımı, yüz boyama atölyeleri, çocuklar için kamp alanı, voleybol, masa tenisi, çocuk sokak oyunları (ip atlama, yakar top, istop), spor gösterileri, koro, acapella ve samba perküsyon gösterileri. 
 
Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER