Bir Deprem Daha !

İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı’nda şok istifalar geldi. Vakıf yönetim kurulu üyelerinden Cengiz Yavaş ve Muzaffer Azrak istifalarını verdi.

Bir Deprem Daha !

 

İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı’nda sular bir türlü durulmuyor. Daha önce yapılması gereken fakat vakıf senedinde yapılması istenen değişiklik nedeniyle genel kurulu ertelenen ve geçtiğimi Nisan ayından yeni yönetimi belirlenen vakıf istifa depremiyle sarsıldı. Vakfın kurucu üyelerinden sayılan Muzaffer Azrak ve Cengiz Yavaş, yönetim kuruluna seçileli hemen hemen 1 ay olmadan istifalarını sundu.
 
Bu istifaların ardından İTO Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda vakfın da başkanı olan Ekrem Demirtaş’ın yakında yeniden genel kurulu toplayacağı ve meclis üyelerinin de vakıf senedinin değişmesini engelleme yönünde harekete geçecekleri, konuyla ilgili pazartesi akşamı da bir toplantı düzenleneceği gelen bilgiler arasında.
 
Bilindiği gibi Başkan Ekrem Demirtaş yönetmeliği değiştirip vakfa üye alınması ya da üyelikten çıkarılması için mütevelli heyetinin yetkili olmasını istiyordu ve bu konuda da yoğun bir muhalefetle karşı karşıya gelmişti.
 
İstifası ile ilgili Egedesonsoz.com’a açıklama yapan Muzaffer Azrak, istifasının doğru olduğunu söyledi, istifa nedeni olarak da vakıf senedinde değişiklik ısrarına bir anlam veremediğini gerekçe gösterdi. İTO Vakfı’na kurulduğu yıl olan 1988’te eşi, rahmetli annesi ve babası ile üye olduğunu belirten Azrak, “Biz üye olduğumuzda vakfımızın altın bileziğimiz Ekonomi Üniversitemiz yoktu. Ben 8 yıldır da aktif olarak bu vakıfta görev alıyorum. Annemi, babamı kaybettim ama benim iki kızım var onlar da bir aile yadigârı olarak bu vakfa üye oldular, mütevelli heyette bulundular. Bizim aile olarak anlayışımız kıyamete kadar bu vakfa hizmet etmekti. Fakat istifa etmem gerekiyordu ve ettim. Çünkü vakıf senedinin değişmesi kısa, uzun ve orta vadede büyük sıkıntılar getirecek” diye konuştu.
 
Başkan Ekrem Demirtaş’ın vakfın kuruluşunun her noktasında büyük emekleri olduğunu ifade eden ve katkılarının ortada olduğuna vurgu yapan Azrak, “Burada Ekrem Bey’in liderliğini, başarısını sorgulamıyoruz. Fakat son dönemde vakıf senedinin değişikliği için ısrar ediyor. Bu değişiklik için olağanüstü genel kurul yapıldı. Değişiklik kabul görmedi. Israrlar tekrar 1 hafta 10 gün sonra yeniden değişmesi için genel kurul yapılmasını istedi ben buna anlam veremiyorum” dedi.
 
Prensipleri gereği yaşanan olaylardan sonra istifa ettiğinin de altını çizen Azrak, “Prensiplerim söz konusu. Bu yüzden görevimden affımı istedim. İstifam kabul edilmedi ama, pazartesi konuyla ilgili noter aracılığıyla yeniden bildirim yapacağım. 25 yıllık vakfın anayasasının tepetaklak değişmesi sıkıntılar getirecek. Ekrem Bey büyük okyanuslardan geçip küçük derelerde boğuluyor. Vakıf kimsenin şahsi yeri değildir. Önemli olan bireylerin vakfın uzun ömürlü olması içine yapacakları katkılardır. Yine tekrarlıyorum Ekrem Bey’in liderliğine, başarılarına, kişiliğine diyecek kötü bir sözüm yok” ifadesini kullandı.
 
Öte yandan Vakıf yönetim kurulunda olan İTO Meclis Üyesi Cengiz Yavaş ise istifa nedenini iş yoğunluğu olarak açıkladı. Yavaş, distribütörlüğünü yaptığı markalardan dolayı işlerinin fazla olduğunu bu nedenle vakfa zaman ayırmasının güçleştiğini belirterek istifasını 15 Mayıs2ta bir mektupla gönderdiğini dile getirdi. 
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER