Bir Araya Geldiler

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD), Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi'ne (UMEM) destek için Bornova Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Giyim Üretim Teknolojisi Alanı öğretmenleriyle sanayi kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirdi.

Bir Araya Geldiler
EGSD Dernel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda UMEM'in ülke ekonomisi ile sanayicilere sağladığı avantajlar anlatıldı. Üye sanayicilere vasıflı işgücü havuzu oluşturmak için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, İŞKUR destekli olan UMEM Projesinin sanayicilere büyük katkı sağladığı, bunun yanında işsiz insanları meslek ve iş sahibi yaptığını vurguladı.
 
Sektörün en büyük sıkıntılarından birisi olan ara elaman açığını kapatmak için adım attıklarını ifade eden Özden, “Ülkemizde çok genç bir işgücü potansiyeli var. Ancak bu potansiyelin büyük bir bölümü vasıfsız eleman olarak değerlendiriliyor. Yapacağımız bu çalışmalarda yapılacak duyurularla bu vasıfsız kişilere ulaşmayı ve bir noktada buluşturmayı hedefliyoruz" dedi.
 
Firmaların ihtiyaç duyduğu mesleklerde kursların açılmasını sağlayabileceklerini anlatan Özden, bu kurslarda eğitim görenlere hiçbir mali yükümlülük altına girmeden staj imkanı sağlanacağını belirterek “Böylelikle işveren işe almayı düşündüğü kişiyi iş başında görme imkanı elde edecek. Bu kurslarda yetişen elemanları istihdam etmekle, hem nitelikli elemanlara kavuşacak hem de sağlanan teşviklerden yararlanacak. Ayrıca, kurslar boyunca İŞKUR tarafından kursiyerlere Genel Sağlık Sigortası yaptırılacak. İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta Prim giderleri de karşılanacak. Kurs almış kişilerin istihdamı halinde ise 18 - 29 yaş arası erkek çalışanlar ile yaş sınırı olmaksızın tüm kadın çalışanların Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri 42 ay süreyle, 30 yaş üzerindeki erkeklerin Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri ise 30 ay süreyle İŞKUR tarafından karşılanacak" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER