banner9

Bina Diyanet'e Muhtar Sokağa

İzmir’in Karaburun İlçesi’nin önceden köy olan Saip Mahallesi’nde meydanın tamamını köylünün kendi parasıyla yaptırdığı muhtarlık binası ve kır kahvehanesinin bulunduğu iki katlı bina, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi. Binadan çıkarılan muhtar sokakta hizmet vermeye başladı.

Bina Diyanet'e Muhtar Sokağa
İzmir’in Karaburun İlçesi’nde Bütünşehir Yasası kapsamında köy tüzel kişiliğinin kalkmasıyla Saip Köyü’nde İl Özel İdaresi’nin malları devredildi. Saip’te köy meydanının tamamını içine alan 5 bin 750 metrekare alanda bulunan muhtarlık binası, kır kahvesi, bakkal Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi. Yeni yer yapılıncaya kadar izin isteyen muhtar, dışarı çıkarıldı. Köylünün kendi parasıyla yaptırdığı ahşap eskitmeli, dışı Nevşehir’den gelen taşlarla kaplanan iki katlı beton bina da Diyanet’in kullanımına verildi. Köyde 13 yıldır muhtarlık yapan Turan Karaoğlu, 20 gün önce kendisinden muhtarlık binasını boşaltmasının istendiğini, yeni yer yapılıncaya kadar süre talep etmesine rağmen eşyalarını toplamak zorunda kaldığını anlattı. Karaoğlu, "Karabarun Belediyesi araç gönderdi, eşyaları belediyenin deposuna koydum. Muhtarlık hizmeti verecek binam yok. Sokakta çantamı çıkarıp hizmet vermeye çalışıyorum. Bu iki katlı binada muhtarlık hizmetini 70 metrekarelik bir odada veriyordum. Binada kahvehane bakkal da var. Köyümüzün yaşam alanı yok oldu. Tüm alan, Diyanet’e devredildi. Binanın kültür sanat merkezi olacağı söylendi" dedi.
 
"KARAR SİYASİ"
 
Öte yandan Karaburun’da yaşayan CHP İzmir milletvekili Tacettin Bayır, kararın siyasi olduğunu öne sürerek, geçici kaymakamın görevinin son günü muhtarı kapıya koyduğunu iddia etti. Bayır, "Cumhurbaşkanı muhtarları sarayında toplayıp ülkenin en önemli meselelerini onlara anlatırken diğer yanda bir başka muhtar eşyalarıyla kapının önüne konuyor. Köyün camisi var, imamı var, imanın kaldığı yer var. Diyanet hangi hizmeti acil vermesi gerekiyor ki bu binaya el koyuyor, muhtarı odasından çıkarıyor? Bunu anlamak mümkün değil. Saip’te 2015 genel seçim sonuçlarına baktığımızda bu sorunun yanıtını bulabiliyoruz. CHP 117, AK Parti 21, MHP 13, HDP 6 oy almış. AKP bir önceki seçimde 38 olan oyunu 21’e düşürmüş. Hükümetin siyasi amaçla öç alma politikası izlediği çok açık" dedi.
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER