Bilinçli Süt Üreticileri Yetişiyor

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Pınar Enstitüsü ve Tire Süt Kooperatifi ile ortaklaşa düzenlenen ’Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde Projesi’ kapsamında 1 yıl içinde 1000 süt üreticisine ’Hayvan Besleme, Hayvan Sağlığı, Hijyen ve Sanitasyon’ konulu eğitimler veriliyor. Eğitimi tamamlayan üreticilere sertifikaları verildi.

Bilinçli Süt Üreticileri Yetişiyor
Pınar Süt’ün ’Sütümüzün Geleceği Emin Ellerde Projesi’ kapsamında Muğla’nın Milas ilçesi ve Eskişehir’in ardından İzmir’in Tire İlçesi’nde gerçekleştirdiği, sağlıklı süt yetiştiriciliği eğitimini tamamlayan Tireli süt üreticilerine sertifikaları törenle verildi. Tire Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sertifika ve ödül törenine kursiyer süt üreticileri ve aileleri katıldı. Pınar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Emil, süt ve süt ürünlerinin bütün yaş gruplarının beslenmesinde önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek, "Sütün, tüm faydalarından azami olarak yararlanılabilmesi için, hayvanlarımızın sağlıklı olması, doğru beslenmesi, yetiştiricilerimizin de hijyen ve sanitasyon konularında bilinçli olması gerekiyor. Bu proje çiğ süt üreticilerinin hayvan sağlığı, beslenmesi, hijyen ve sanitasyon konularında eğitilmesini amaçlıyor. Amacımız, bilinçli çiğ süt üretimini sağlayarak, hem üreticilere hem de tüketicilere katkı sunmak" diye konuştu.
 
Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Küçük Menderes’in sütün en kaliteli ve verimli üretildiği bölge olduğunu belirterek "Sütü dünyaya satmak için de sütün gıda güvenliğine uygun olması sağlanmalı. Bu zincirin doğru yapılması için sistem doğru kurulmalı. Türkiye bunu kooperatifleşerek yapmalı. Kooperatifçiliğin öcü olmadığını Türkiye kabul etmelidir. Türkiye’de şu an ihtiyacın üzerinde bir süt üretimi oluştu. 2009’daki krizi tekrar yaşamamak için sütü ihraç edebilmenin yollarını aramalıyız" dedi.
 
"KOOPERATİFLERİN ÇOĞALMASINI İSTİYORUZ"
 
Çiğ süt eğitimlerinin önemine değinen Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş ise, "42 yıl önce modern süt sektörünü başlattık. Tire Süt Kooperatifi’nden 39 yıldır süt alıyoruz. Türkiye’de, böyle bilinçli üreticileri toplayan kooperatiflerin çoğalmasını istiyoruz. Pınar, AB’ye ihracat yapabilecek 6 firmadan biri. AB standartlarına uygun üretim yapıyoruz, ancak süt üretimi için bizim maliyetlerimiz daha fazla olduğundan diğer ülkelerde süt daha ucuz" dedi.
 
Pınar Süt olarak, kalitede Avrupa standardını yakalamış, İngiltere’ye süt ihraç onayı almış bir marka olduklarını ifade eden Pınar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı ise "Bu başarının ardında tabii ki eğitim var. Pınar Süt olarak eğitime verdiğimiz önemi bu proje ile daha da genişleterek devam ettireceğiz. Umarım bu eğitimlerin Tire’deki bölümüne katılan üreticilerimiz verilen eğitimden memnun kalmışlardır. Süt hepimiz için çok önemlidir. Özellikle çocuklarımız için hayati önem taşır. Tüm çocuklar, sağlıklı beslenme için her gün 2 bardak süt içmelidir" diye konuştu
 
"SÜT SEKTÖRÜNDE 10 YIL ÖNCESİNE GÖRE ÇOK İLERLEDİK"
 
Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer de önceden görev yaptığı yerlerden biri olan Balıkesir Gönen’de aynı zamanda Süt Birliği’nin başkanlığını da yaptığını ve yaklaşık 6 yıl süren görevi süresince süt ve süt üreticiliği konusunda çok değerli deneyimler edindiğini belirtti. Kaymakam Demirezer, süt üreticiliği anlamında ülkemizdeki şartların çok hızlı şekilde gelişip ilerlediğini, 10 yıl öncesi ile şimdi arasında bile çok büyük farklar olduğunu belirtti ve bu koşullara ayak uydurup üretimini arttıran ve kendisini eğiten üreticilere teşekkür etti.
 
Daha sonra Tire’nin Topalak, Başköy, Ortaköy ve Akmesscit kırsal mahallerinde eğitimlere katılan 89 üreticinin sertifikaları verildi.
 
/ TİRE (İzmir), (DHA)
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER