banner51

Bilal Doğan Büyükşehir'i Bombaladı!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yaşanan ESHOT tartışmasının etkisi sürüyor. AK Partili Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun vizyonsuz olduğunu söyledi. Doğan, "İzmir sanalda Paris'e, gerçekte ise Yeni Delhi'ye benziyor." dedi.

Burak Cilasun / Ben TV

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Ben TV'ye özel açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Meclisi'nde yaşanan ESHOT gerilimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Doğan, kurumun kötü yönetildiğini ve aktarma sisteminin bir fiyasko olduğunu söyledi.

Aziz Kocaoğlu’nun 65 yaş üstü vatandaşların otobüslere ücretsiz binişlerini eleştirmesine tepki gösteren Doğan, “Kocaoğlu başarısızlıklarına ve kötü yönetimine bahane arıyor. 65 yaşındaki vatandaşlar aynı anda otobüse binmiyor.” dedi.

"Kocaoğlu'nun vizyonu yok"

AK Partili Doğan şöyle konuştu;

"ESHOT kötü yönetiliyor ve emin ellerde değil. Elbette burası kar etmesi gereken ticari bir kuruluş değil. Halkın evine, işine ve okuluna gitmesine yarayan bir kurum burası. Ehil olmayan ve ESHOT’un içinden yetişmiş insanlar olmadığı için buranın başında, bugün sorunlar yaşanıyor. Kocaoğlu’nun dışarıdan getirdiği insanlar ESHOT’u kötü yönetiyor. İzmir’de ulaşımın özellikle denizden yararlanarak gerçekleşmesini istiyoruz. İzmir Körfezi etrafında kümelenmiş semtler arasında deniz yolunu daha etkin bir biçimde kullanmalıyız. Bunu yapmak için bir bilgi, beceri, ufuk ve vizyon gerekir. Sayın Kocaoğlu’nda bu vizyon, bu ufuk yok. Bu nedenle de İzmirli, ulaşım yolunda çile çekmeye devam ediyor. Örneğin dünyada sadece Afrika’da kalan açık duraklar İzmir’de 2 bin civarında bir sayıyla hala var. Kapalı duraklarımız az, akıllı duraklarımız daha da az. Bakın Sayın Kocaoğlu’nun göreve gelmesinden bu yana ulaşımda 4 kez değişiklik yaptığını görüyoruz. Özellikle son değişiklik baştan başa fiyasko. Eskiden tek araçla gidilen bir yere şimdi 2 ya da 3 vasıtayla gidiliyor. Kaynaklar doğru kullanılmıyor."

"Kocaoğlu her yıl işçileri kapısında istiyor"

Doğan Büyükşehir bünyesinde çalışan işçilerin de haklarının yendiğini söyledi.

"ESHOT bünyesinde İZELMAN ve İZENERJİ işçileriyle kadrolu olan çalışanlar var. ESHOT çalışanları kazandıkları parayı hak ediyorlar ve dileriz ki daha da fazlasını alırlar. Ancak İZELMAN ve İZENERJİ işçileri ESHOT çalışanlarının yüzde 40 kadar maaş alıyorlar. Bu insanlar da aynı işi yaptığına göre niye daha az para alıyorlar? CHP’lilerin taşeron karşıtı eylemlere katılmasını samimiyetsiz buluyorum. Taşeron sistemi Türkiye’ye Erdal İnönü zamanında geldi. İzmir’de bu sistemi o dönem uygulayanlar da yine SHP’lilerdir. İZENERJİ işçilerin ücret sorunlarının çözümü için önerilerde bulunduk. Kocaoğlu bu çözümü uygulayacak olursa biz destek veririz. Biz İZULAŞ’a İZENERJİ ve İZELMAN işçilerini ana sözleşmede bir tadilatla alabiliriz. Ancak Kocaoğlu işçilerin her sene kendisine gelmesini, sendikacılar da sendikalarının devamlılığını istediği için buna yanaşmıyorlar. Kocaoğlu samimi olsaydı sözleşmeleri 1 yıllık değil, 3,5 yıllık yapabilirdi."

"Projelerimiz mahkeme yoluyla engellenmek isteniyor" 

AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, iktidar tarafından İzmir için ortaya konulan projelerin yerel yönetim tarafından da engellendiğini söyledi. Doğan sözlerini şöyle sürdürdü;

"Türkiye, duble yollara, havaalanlarına ve altyapı hizmetlerine ulaşırken İzmir’de bunlardan yararlandı. Partimizin hedeflerinden bir tanesi Türkiye’nin ikinci kentinin İzmir olmasıydı. Sayın Binali Yıldırım’ın bununla ilgili ortaya koyduğu 35 projenin büyük bir kısmında çalışmalar sürüyor. Konak’taki tünellerde büyük ilerleme kaydedilmişken bir bakıyorsunuz Büyükşehir ve Konak belediyeleri bu yatırımları engellemeye çalışıyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ehil ellerde olmamasından dolayı yatırım gelmiyor. İzmir köye dönüştü. İzmir’in yüzde 70’inin gecekondulardan oluştuğunu göreceksiniz. Birçok bölgede imar planı yok, yağmurlarda şehir göle dönüyor ve can kayıpları yaşanıyor. Bakın İzmir İtfaiyesi sular altında kalıyor. Başındaki müdüre bakıyorsunuz kendisi su ürünleri mezunu."

Son olarak Londra merkezli “City Mayors Foundation '' tarafından “dünyada yılın belediye başkanı ''nı belirleyecek yarışmaya da atıfta bulunan Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin basın birimini tebrik etti ve anket tıklamasında çok iyi çalışıldığın söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER