banner51

Beydağ Kültür Merkezi'ne 1 Milyonluk Destek

İzmir’in Beydağ ilçesine belediye tarafından yaptırılması planlanan kültür merkezi projesine İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından da onaylandığı belirtilip, 1 milyon lira hibe destek verileceği bildirildi. Önümüzdeki ay ihalesi yapılacak kültür merkezinin iki yıl içinde tamamlanarak hizmete açılmasının hedeflendiği bildirildi.

Beydağ Kültür Merkezi'ne 1 Milyonluk Destek
Beydağ’da uzun yıllardır eksikliği hissedilen kültür merkezi için belediye bir süre önce harekete geçti. İmar Planı’nda belediye hizmet alanı olarak görünen parseldeki atıl durumda bulunan mülkiyeti belediyeye ait otel ve hamam yıkıldı. Hemen bitişiğinde bulunan parsel de bir süre önce 90 bin liraya kamulaştırıldı. Bu iki parsenelin birleştirilmesiyle elde edilen toplam 280 metrekarlik alana iki bodrum ve bir çatı katıyla birlikte beş katlı kültür merkezi yapılması için proje hazırlandı. Bir ve ikinci katlarda 14 ofis ve çatı katında 200 metrekarelik bir restoran, birinci bodrum katında konferans salonu, cep sineması ve tiyatro sahnesi, 10’ar metrekarelik iki yerel ürün satış mağazası, zemin katında kafeterya ve çok amaçlı sergi ve teşhir salonları ikinci bodrumunda ise çamaşırhane, spor salonu ve kazan dairesi yer alacak proje İZKA’ya sunuldu. İZKA tarafından da onaylanan projeye 1 milyon lira hibe destek sağlandı.
 
Göreve geldiği günden beri, ihtiyacı hissedilen çok amaçlı bir kültür merkezinin yapılması için arayış içinde olduğunu belirten CHP’li Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, "Belediye imkanlarının yetersiz olması, çözülmesi gereken daha acil diğer sorunlar nedeniyle bugüne kadar somut bir adım atamamıştık. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerinden sonra, ilçemiz için acil ihtiyaç haline gelen çok amaçlı kültür merkezinin yapılması için gerekli adımların atılmasının zamanının geldiğini düşünerek, çalışmalara başladık. İlk olarak yer teminini yaptık. Ardınan da İZKA’nın 2015 yılında uygulamaya koyduğu, ’İlçeler Arası Gelişmişlik Farkının Azaltılması Mali Destek Programı’nda yararlanmak için gerekli belgeleri hazırlayıp, başvurumuzu yaptık. Proje başarılı bulundu ve hibe destek almayahak kazandık. Önümüzdeki Şubat ayı içerisinde ihaleye çıkılacak. İhaleden sonra iki yıl içinde de kültür merkezinin inaatını tamamlayıp, hizmete açacağız. Şimdiden hayıryı olsun" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 19:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER