Beydağ Barajı'nda Su Seviyesi Düştü, Kapaklar Kapatıldı

TÜRKİYE’nin en bereketli havzalarından Küçük Menderes Havzası’ndaki tarlalara can veren Beydağ Barajı’nda su seviyesinin yüzde 6’ya kadar düşmesi nedeniyle, kapakların kapatıldığı bildirildi.

Beydağ Barajı'nda Su Seviyesi Düştü, Kapaklar Kapatıldı
 
Beydağ Barajı’ndan, Küçükmenderes Sulama Birliği ve Devlet Su İşleri’nin ortak kararı ile 1 Ağustos itibariyle sulama suyu verilmemeye başlandı. Buna gerekçe olarak ise barajdaki su seviyesinin yüzde 6’ya kadar düşmesi gösterildi. Küçükmenderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Barajdaki su seviyesi geçen haziran ayında yüzde 21 oranındaydı, yani 52 milyon metreküp su vardı. Ağustos ayında  ise, su seviyesi yüzde 6’ya düştü. Barajda 10 milyon metreküp su kaldı. Bu yüzden DSİ ile birlikte barajın sulama suyunu kapattık. Haziran, Temmuz aylarında barajdan 40 milyon metreküp su kullanılarak 13 bin hektar alan sulanmıştı. Şu anda, barajdan üreticilere su verilmediği için üyelerimiz ya kendi pompalarıyla ya da komşularından para ile su satın alarak ürünlerini suluyor" dedi.
 
Kaptan, barajdan tekrar ne zaman su verileceğinin, yağışların durumuna göre DSİ’nin vereceği karara bağlı olduğunu da söyledi. Küçük Menderes Havzası Sulama Projesi’nin devam ettiğini hatırlatan Kaptan, "Proje tamamlandığında barajda 120 milyon metreküp su birikecek. Bu yıl baraja gelen su miktarı 16 milyon metreküp olarak gerçekleşti" dedi.
 
Üreticilerden Adem Tekinkaya, barajdan tarlalarını sulamaları için verilen  uyun kesilmesinin kendileri için kötü olduğunu söyledi. Tekinkaya, "Barajdan verilen su ucuz olduğu için üreticiler rahatlıkla tarlalarını suluyabiliyordu. Ağustos ayı başından bu yana arajdan su alamıyoruz. Ürünlerimizi kurtarmak için sulamamız şarttır. Pompası olanlar kendi imkanlarıyla tarlalarını sularken ,pompası olmayanlar komşulardan para ile su almak zorunda kaldı. Mağduruz, bir an önce barajdan su almayı bekliyoruz" dedi.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER