'Beş yıl içinde bir numara olabiliriz'

Marble 24. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı kapsamında ekrana gelen Benim Fuarım programının son konuğu World Natural Stone Association (WONASA) Başkanı Ali Şayakçı oldu.

Ben TV'nin İzmir'de fuar heyecanını izleyiciyle buluşturduğu programı Benim Fuarım, Marble 24. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı maratonunu yansıtmayı sürdürüyor. Programda Burak Cilasun'un son konuğu, World Natural Stone Association (WONASA) Başkanı Ali Şayakçı oldu. Şayakçı hem kendi firması olan Şayakçı Stone hakkında bilgiler verirken hem de fuarı ve sektörü yorumladı.

İlk fuardan beri Marble katılımcısı olduklarını dile getiren Şayakçı, "Son yılların en iyi fuarını geçiriyoruz. Marble, Kültürpark'tan buraya geçtikten sonra bu yıl yeni yerine tam olarak oturdu diyebilirim. İzmir'de iş yapmayan, Türkiye'de iş yapmayan yabancı firmalar bile dünyaya açılmak için burayı tercih eder hale geldi. Biz Şayakçı Stone olarak bu fuara açıldığından beri katılıyoruz. Babam, İzmir'de bu fuarın yapılmasında da emeği olan bir isimdir. İlk fuarda amatör bir ruh ve düşük bütçeler vardı. Stant diye bir şey hemen hemen yoktu. Bugün çok farklı bir noktadayız. Bunları söylemek beni duygulandırıyor." dedi.

Aile olarak 1947 yılından beri sektörde oldukları belirten Şayakçı, Çinli müşterilerin fuarda yoğun olarak bulunmasını da "Çin dünyanın en büyük mermer pazarı. Dünya üzerinde üretilen doğal taşın yarısı Çin pazarında kullanılıyor. Hammadde satışında Çin ve Hindistan'dan fazla çok fazla alternatif yok ve biz bundan mutsuz değiliz. Çünkü bu ülkelerin büyüme hızları da çok fazla. 5-10 sene Çin'in bu alanda kilit ülke olması şaşırtıcı değil." sözleriyle yorumladı.

Türkiye'nin dünya çapındaki ilk 3 oyuncudan biri olduğunu da vurgulayan Şayakçı, "Dünya ihracatının yüzde 40'ını biz yapıyoruz. Türkiye üçüncülükten birinciliğe doğru gidiyor. Tahminen önümüzdeki 5 yıl içinde dünya doğal taşının bir numaralı ihracatçısı olabiliriz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 17:55
YORUM EKLE

banner47