banner9

Bergama'nın Tarihi Anlatıldı

İzmir’in ilk UNESCO Dünya Mirası Kenti olan Bergama’nın tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Bergama'nın Tarihi Anlatıldı
Bergama’nın UNESCO’ya girişinin ikinci yılında ’Bergama UNESCO Dünya Mirası Günleri’ adıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bergama Ticaret Odası Tesisleri Tarihi Tonoz’da gerçekleştirilen ve 4 gün sürecek olan etkinliğin ilk gününde araştırmacı yazar İlhan Pınar yeni kitabı ’Seyyahların Gözüyle Tarih İçinde Bergama’yı tanıttı. 1671-1892 yılları arasında Bergama’ya seyahat eden gezgin ve araştırmacıların notlarından ve onların gözünden Bergama’yı anlatan yazar İlhan Pınar, günümüzde Bergama’nın sahip olduğu değerler konusunda bilgiler sundu. Kitabın 30 yılı aşkın Bergama ile ilgili yaptığı araştırmaların bir birikimi olduğunu belirten yazar, bazı kentlerin kuruldukları tarihten itibaren varlıklarını kesintisiz olarak sürdürdüklerini ve Bergama’nın da bu kentlerin başında yer aldığını ifade etti.
 
Pınar, "Seyyahların geliş tarihi özellikle 16’ncı yüzyılın sonu ile 17’nci yüzyılın başlarına denk gelmektedir. Adadan karaya doğru, İzmir körfezine uzanan bir yolculuk gerçekleştirmişler ve buradan da Bergama’ya gelmişler. Bugün hepimizin bildiği gibi Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde ve çok sayıda gezginin notlarında bu eşsiz kent konu edilmiş ve anlatılmıştır" dedi. CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise, 22 Haziran 2014 tarihinin Bergama için önemine değinerek "Yaklaşık üç buçuk yıl süren çalışmaların sonunda Bergama UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Ve Bergama Ticaret Odası, BERKSAV, Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği ve Müze Müdürlüğü, İl Kültür Turizm Müdürlüğü gibi çok sayıda paydaşımız bu sürece katkı koydu. Bugün de Bergama sevdalısı yazar, tarihçi ve araştırmacılara bizlere verdikleri bilgiler için çok teşekkür ediyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER