banner51

Bergama Kermesi Usta Tiyatrocuları Konuk Etti

İzmir’in Bergama İlçesi’nde düzenlenen 80’inci Uluslararası Bergama Kermesi’ne gelen tiyatronun duayenlerinden Haldun Dormen ve Göksel Kortay sinema ve tiyatronun dünü ve bugünü hakkında söyleşiye katıldı.

Bergama Kermesi Usta Tiyatrocuları Konuk Etti
 
80’inci Uluslararası Bergama Kermesi’nin 5’inci gününde Bergamalı sanatseverler usta tiyatrocular Haldun Dormen ve Göksel Kortay ile bir araya geldi. Gülpark Amfi Tiyatro’da yapılan ‘Sinema ve Tiyatro’ adlı söyleşide sinema ve tiyatronun dünü ve bugünü konuşuldu. Bergama’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Haldun Dormen, belediyelerin kültür ve sanat etkinliklerini arttırmasının ve festivallerde vatandaşlarla buluşturmasının önemini anlattı.
 
Gün boyunca yapılan etkinliklerde ise Bergama Belediyesi Akropol Tiyatrosu ’İki Efendinin Uşağı’ adlı oyunu sergiledi. Halk oyunları gösterileri, yerel müzik gruplarının konserleri ardından aynı anda 4 farklı noktada 4 farklı etkinlik yapıldı. Asklepeion Antik Tiyatrosu’nda Seyhan Canyakan ve Akademik Oda Orkestrası’nın müzik ziyafeti beğeni ile izlendi. Bergamalı Klarnet ustası Ferit Benli’de orkestraya eşlik etti. Ayvalık Tiyatro Objektif ise BERKSAV Oda Tiyatrosu’nda ’Eleni ve Gül’ adlı oyunu oynadı. Bergama Halk Eğitim Merkezi THM Grubu BEFEM ise Cumhuriyet Meydanı’nda Kermes özel gösterimi ile gönülleri fethetti. Anadolu’da kurulan ilk 7 kiliseden birisi olan Kızılavlu ise Kolektif İstanbul’un Balkan Gecesi konserine sahne oldu.
 
Tarihi Bergama Kermesi ile ilgili konuşan CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; "80 yıldır kesintisiz yapılan tarihi Bergama Kermesi bu yıl da, birbirinden farklı etkinlikler ile devam ediyor. Sadece Bergamalılar değil, çevre ilçelerden hatta Türkiye’nin farklı noktalarından da vatandaşlarımız etkinliklerimizi izliyor. Bergama Kermesi bizler için gururla, övünçle devam ettirdiğimiz, önderimiz Atatürk tarafından hediye edilmiş ve gelecek nesillere aktaracağımız bir miras" dedi.
Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER