Ben TV Aydın Şengül'ün Atanacağını 1,5 Ay Önce Söylemişti

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, görevden alındı. Delican'ın yerine bu görevi daha önce de yapmış olan AK Parti eski İzmir Milletvekili Aydın Şengül atandı. Gündemi her zaman bir adım önde takip eden Ben TV, bu değişimin olacağını 1,5 ay önce manşetine taşımıştı.

Ben TV Aydın Şengül'ün Atanacağını 1,5 Ay Önce Söylemişti

Bülent Delican AK Parti İzmir İl Başkanlığı görevinden alınırken, yerine AK Parti eski İzmir Milletvekili Aydın Şengül atandı. İzmir'de siyasi kulisler bir anda hareketlendi.

Gündemi bir adım önde takip eden Ben TV haber merkezi, Delican'ın yerine Şengül'ün geleceğini 3 Ocak 2018 tarihinde manşetine taşımıştı.

İşte o haber:

DELİCAN'IN YERİNE AYDIN ŞENGÜL

Delican’ın Yerine Aydın Şengül

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın görevi il kongresine kadar devam edecek ama aday olmaması istenecek. Genel Merkez Delican’ın yerine il başkanı olarak İzmir eski Milletvekili Aydın Şengül’ü düşünüyor.

Genel siyaset hızlı, yerel siyaset iyice yavaşlamıştı. Ta ki; Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, başta İstanbul, Ankara, Bursa belediye başkanlarını “istifa” yöntemiyle değiştirinceye kadar. Arkası çorap söküğü gibi devam etti. Bir de İstanbul’da İçişleri Bakanlığı’nın CHP’li Ataşehir Belediye Başkanını görevden almasıyla, bu kez yerel siyasetin de genelden eksik yanı kalmadı.

İzmir’de siyaseten ağırlık bu günlerde CHP’de. Çünkü 7 Ocak’ta il kongreleri var. Partiyi İzmir’de 2019’a taşıyacak ve o süreci yönetecek, belediye başkan adaylarıyla milletvekillerini belirleyecek olan Başkan seçilecek.

AK Parti’ye gelince; 2014 yerel seçim süreci ve kaybedildikten sonra, Binali Yıldırım’ın düz milletvekili olarak görev yaptığı 1 Kasım 2015 genel seçimlerine kadar geçen sürede, Bülent Delican hep Başbakan’ın uzağında durdu, İzmir’de Nükhet Hotar ile siyaset yapmayı yeğledi.

Bu nedenle İzmir’de Başbakan Binali Yıldırım ve ekibiyle bir türlü kaynaşamayan İl Başkanı Bülent Delican’ın, partide yapılan son “değişim” sürecinde görevinden istifa edeceği ya da ettirileceği öngörüsü gerçekleşmedi. “Neden?” diye biraz araştırılınca, ortaya çıkan tabloda genel merkezin “istifa” yerine İzmir il kongresinin beklenmesi yönteminin ağır bastığı ortaya çıktı..

Genel merkez kulislerine baktığımızda Delican’a yapılacak il kongresinde, yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür edileceği ve aday olmaması isteneceği bilgileri paylaşılıyor.

İzmir’de dengeler değişti

2014 ve sonrasında AK Parti’de yerinden oynayan taşlar nedeniyle İzmir’de de dengeler ciddi biçimde değişti. Binali Yıldırım’ın 7 Haziran’da 3 dönem kuralına takılıp milletvekili seçilememesi, İzmir’de bazı ekiplerin “iştahını” kabarttı.

Binali Bey’in rolünü kapmaya kalkışanlar ya da o yönde siyaset yapmaya başlayanlar çıktı. Başbakan’ın yerel siyasi kurmayları, İl Başkanı Delican’ın bu süreçte, bu ekiplerle birlikte hareket etmese bile, sessiz ve seyirci kalmasını kabul edemediler.

İktidar ve siyasi güç 1 Kasım seçimlerinden sonra Binali Yıldırım ve ekibine geçince, İzmir AK Parti içinde dengeler Yıldırım’a siyaseten yakın olanların hakimiyetine geçti.

Ve buna paralel olarak hem genel merkezde hem de İzmir’de milletvekili olarak Hamza Dağ ve Atilla Kaya’ın yıldızı parladı ve İzmir’de iktidar milletvekilleri olarak “sözü geçen” siyasetçi oldular.

İl Başkanı kim olur?
 
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ile uzunca bir süredir parti içinde bazı grupların uğraştığı, dedikodu yaparak yıpratmaya çalıştığı, çalışmalarına ağır eleştirilerde bulunulduğu biliniyor. Ancak Delican İzmir gibi AK Parti için zor olan bir kentte il başkanlığı yapmıştır. Bir şekilde ilk il kongresinde aktif particiliği bırakacak da; yerine kim il başkanı olacak?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın kafasında İzmir için bir il başkan aday ismi var mı? 

AK Parti İzmir teşkilatı içinde “sözü geçen” ve Başbakan Binali Yıldırım’a yakınlığı ile bilenen bir kaynaktan aldığımız bilgiye göre Delican görevden alınırsa, yerine İzmir eski Milletvekili Aydın Şengül ya da AK Parti içinde gücünü kimsenin tartışamayacağı ve bir dönem İzmir İl Başkan Yardımcılığı görevi de yapan Aziz Demir’in getirilmesi söz konusu olabileceği iddia edilmişti.

Aziz Demir’in böyle bir görevi devralmayı düşünmediği kulislerde konuşuluyor. Bu noktada Delican’ın yerine AK Parti İzmir İl Başkanlığı göstergesi hızla Aydın Şengül’den yana kayıyor. Ankara genel merkezin eğiliminin de Aydın Şengül’ün İzmir’e il başkanı yapılmasından yana olduğu iddia ediliyor. 

Sonuç şu; AK Parti’yi 2019 yerel-genel seçimlerine büyük olasılıkla Aydın Şengül il başkanlığındaki yönetim taşıyacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2018, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER