Bayraklı'da Yağmurlama Sulama Başladı

Bayraklı Belediyesi ilçenin farklı mahallelerinde bulunan 16 ayrı parkta yağmurlama sulama yönetimini hayata geçirdi. 96 bin 156 metrekarelik alanı kapsayan projeyle büyük oranda su tasarrufu sağlanacak.

Bayraklı'da Yağmurlama Sulama Başladı
Bayraklı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 75. Yıl Mahallesi’ndeki Teraspark ve Osmangazi Mahallesi’ndeki Emin Balım parkında uygulamaya koyduğu yağmurlama sulama yöntemini ilçe geneline yaymak için harekete geçti. 
 
16 AYRI PARK
 
Müdürlük ilçenin farklı mahallelerinde bulunan 16 ayrı parkta toplamda 96 bin 156 metrekarelik alanda yağmurlama sulama yönteminin parklara montajına başladı. Çalışmalar 574/4, 1845/2, 1845/1, 2148/1, 2140/5, 1586/6, 1643/10, 1643/35, 1645, 617, 617/6 sokak parkları, Akın Kıvanç, Muammer Aksoy, Öğretmenevi, Semt Parkı ve Vedat Saatçiler Parkını içeriyor. Hızlı ilerleyen projede çalışmalar 11 parkta tamamlandı. Proje sayesinde yağmurlama sulama boruları kullanımı ile su kaybı en aza indiriliyor. Su kullanımında randıman yükselirken sulama işçiliğini de en alt seviyeye düşüyor.
 
VERİM ALDIK, GENELE YAYIYORUZ
 
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, yağmur sulama projesinin ilk olarak iki parkta uyguladıklarını belirterek, “Bu iki parkımızda büyük su tasarrufu sağladık. Şimdi bu projeyi ilçe geneline yayıyoruz. Sistem büyük su tasarrufu sağlıyor. Yılın farklı mevsimlerinde farklı saatlerde sulama yapabiliyoruz. Sulama ile geçen vakti şimdi parkın bakım ve temizliği için kullanabiliyoruz. Böylece zaman tasarrufu da sağlamış olacağız. Bayraklı Belediye olarak parklara ve yeşile büyük önem veriyoruz. Boş bulduğumuz yerlere park yapıyoruz. Yeşil alan miktarını önemli bir oranda artırmayı başardık. İzmir’de kış ayı hariç diğer dönemlerde vatandaşlarımız parklarda vakit geçiriyor. Bu parklarda kafeteryalar açarak vatandaşlarımız oturup sohbet edecekleri alanlar yaratıyoruz. Böylece bu güzelim yerler içki içilen mekanlar olmaktan çıkıyor” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER