Bayraklı'da Fırtına Minareyi Yıktı!

İzmir’de iki gündür etkili olan kar ve fırtına hayatı olumsuz yönde etkiledi. Saatteki hızı zaman zaman 100 km’yi bulan rüzgardan Bayraklı’da bir caminin 36 metre uzunluğundaki minaresi devrildi. Bu sırada vatandaşların cep telefonlarıyla saniye saniye çektiği minarenin devrildiği evde kimsenin bulunmaması ise olası bir faciayı önledi. Bu arada, İzmir- Manisa karayolunda da, tipi etkili oldu. Gece boyunca ulaşım aralıklarla aksarken, Karayollarının kurtarma aracı da yolda kaldı.

İzmir’in yanı sıra Manisa, Aydın, Balıkesir gibi kıyı Ege illerinde iki gündür, kar ve fırtına etkili oldu. Kent merkezine hafif yağan kar, üst kesimlerde ve karayollarında, ulaşımı olumsuz yönde etkiledi. İzmir- Manisa karayolu zaman zaman önlem amacıyla trafiğe kapandı. Kar lastiği ve zincirsiz araçların geçisine izin verilmedi. Yol üzerinde karayolları ekipleri, don tehlikesine karşı sürekli tuzlama çalışmaları yaptı. Trafik ekipleri de kontrollerini aralıksız sürdürdü. Bu sırada yolda kalan araçlar arasında Karayollarına ait tuzlama aracının da bulunması dikkat çekti. Tuzlama kamyonu, çekiciyle TIR’a yüklenerek bölge müdürlüğüne götürüldü.
 
MİNARE DEVRİLDİ
 
Yüksek kesimlerde karın etkili olduğu İzmir’de, kent merkezinde de fırtına hayatı olumsuz yönde etkiledi. Bayraklı İlçesi’nde, bir caminin 36 metre uzunluğundaki minaresi, zaman zaman şiddeti 100 km’yi bulan rüzgarın şiddetine dayanamadı ve yandaki evlerin üzerine devrildi. Bu sırada çatısı çöken iki katlı evde kimsenin olmaması ise, olası üzücü olayları önlemiş oldu. Minarenin devrilme anı, vatandaşlarca da cep telefonlarıyla saniye saniye çekildi. Cami İmamı Münir Küçük, minarenin 18 yıllık olduğunu söyleyerek, "Şiddetli rüzgar devam ettiği sırada büyük biri gürültü duyduk. Dışarı çıktığımızda minarenin devrildiğini anladık. Hemen yardıma gittik ama evde kimsenin olmaması bizleri sevindirdi. Minare diğer evlerin üzerine devrilse evlerde hamile kadınların yanı sıra hastalar da vardı. Onlara zarar verebilirdi. Şimdi gerekli araştırmalar yapılacak ve neden yıkıldığı belirlenecek" dedi.
 
GÜZELBAHÇE KIYILARINDA HASAR
 
Şiddetli fırtına nedeniyle Güzelbahçe’de sahil şeridindeki ev ve işyerleri yer yer kıyıya vuran 5-6 metre yüksekliğindeki dalgalar nedeniyle sular altında kaldı. Özellikle 1. Liman ile Vapur İskelesi arasında kalan bölümde çok sayıda ev ve işyeri zarar gördü. Dalgaların denizden getirdiği taşlar sahil yolunu kapattı, zaman zaman trafikte aksamalar oldu. Güzelbahçe Belediyesi ekipleri seferber olup su altında kalan ev ve işyerlerinde tahliye işlemi yaptı, sahil kesimine iş makinalarıyla set çekildi. Bu arada şiddetli fırtına nedeniyle çok sayıda binanın çatısı uçtu, ağaçlar devrildi.
 
 
KAR VE FIRTINA GİDİYOR
 
Bu arada Meteoroloi Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar ve saatteki hızı 100 km’yi bulan fırtınanın yarından itibaren ettkisini kaybedeceğini açıkladı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, hafifleyen kar ve fırtına yarından itibaren kıyı Ege’yi terk edecek. Sıcaklıklar, kent merkezlerinde, gündüz 6, gece de 0 derece olacak. Yüksek kesimlerde ise, sıcaklıklar - 3 dereceye kadar düşecek. Özellikle şehirlerarası yollarda kuvvetli don olaylarına karşı sürücüleri uyaran meteoroloji yetkilileri, sıcaklıkların hafta sonunda da 10 dereceye çıkacağını açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER