Bayraklı Kendiliğinden Dönüşecek!

Bayraklı Belediyesi, ilçedeki kentsel dönüşümün kendiliğinden gerçekleşmesi ve vatandaşın müteahhitlerle kolayca anlaşabilmesi için çalışmalarını hızlandırdı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Çay ve Tepekule Mahallerinin bir bölümünü ilgilendiren 1/5.000 ölçekli ilave nazım imar planını mecliste kabul etti.

Bayraklı Kendiliğinden Dönüşecek!
Gecekondulaşmanın yoğun olarak yaşandığı bölgelerden Bayraklı’da, kentsel dönüşümün kendiliğinden gerçekleşmesi için sona gelindi. Bayraklı Belediye meclisi, geçtiğimiz aylarda Tepekule ve Çay Mahallerini ilgilendiren 1/1000 ölçekli imar planlarını meclisinde kabul edip İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu planları prensipte kabul etti ancak 1/5000 ölçekli Nazım İmar planı hazırlanması gerektiğini bildirdi ve harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi, 1/5000 ölçekli ilave Nazım İmar Planlarını geçtiğimiz günlerde meclisten geçirdi. Bayraklı Belediye meclisi son toplantıda hazırladığı 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planları kabul etti ve Büyükşehir’e gönderdi. Planların kabul edilmesinin ardından da Tepekule ve Çay Mahalleri’nin bir bölümünde kentsel dönüşüm anlamında önemli hamlelerin gelmesi bekleniyor.
 
VATANDAŞ MÜTEAHİTLE ANLAŞACAK!
 
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, bu iki mahallede dönüşümün kendiliğinden gerçekleşeceğini belirterek, “Arkadaşlarımız Büyükşehir’le sürekli görüşüyor. Hazırladığımız planlar kabul gördü. 1/5.000’likler büyükşehirden geçti. Şimdi de 1/1000’likleri meclisimizden geçirip gönderdik. Burada parselleri birleştirip, zeminde yayılan inşaat alanı dikeyde toplanacak. Bazı noktalarda binalar maksimum 10 kata kadar yükselecek. Maalesef belediyelerin yapmaya çalıştığı kentsel dönüşüm uzlaşmasında sıkıntı yaşanıyor. Vatandaş, ‘Oğlum, kızım var bunlara birer daire verin. İmar planlarını biraz daha iyileştirin. Ben de müteahhitle anlaşayım’ diyor.  Biz de bu kapsamda bir çalışma yürüttük. Planların Büyükşehirden geçmesi ile birlikte vatandaşla müteahhitler kendi aralarında anlaşacak. Böylece de dönüşüm kendiliğinden gerçekleşecek. İnşaat sektörünü de bir hareket gelecek. Gerçekten önemli bir proje. Başından beri, dönüşümün ancak bu yolla olacağını savunuyorum. Zaman, haklılığımızı ortaya koyacaktır. Şuanda vatandaşlarımız memnun.  Aldığımız kararlarla Bayraklı’nın önünü aşmış olacağız” dedi.
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER