'Bayrağa Saygı Birliğe Çağrı'

İzmir’de, son günlerde, ülke genelinde yaşanan çatışma ortamının ardından Memur Sen Konfederasyonu il temsilciliğinin öncülüğünde, kentteki 17 sivil toplum örgütü bir araya gelip ortak açıklama yaptı.

'Bayrağa Saygı Birliğe Çağrı'
Memur Sen İzmir temsilcisi Abdürrahim Şenocak, "IŞİD'in, yaydığı terör ikliminin, ülke içine yayılması ve vandallığı kabul edemeyiz. Yeni Gezi'ler yaşanmaması için uyarıyoruz" dedi. İHH temsilcisi Rasim Çalar ise, IŞİD'in dünyanın en büyük İslam düşmanlığı üretme fabrikası, dünyanın en büyük Müslüman öğütme makinası olduğunu dile getirdi.
 
IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırıları ve bunun sonrasında da ülke genelinde yaşanan protesto gösterilerinde can kayıpları yaşanması üzerine İzmir'deki sivil toplum örgütleri de harekete geçti. Memur Sen'in öncülüğünde bir araya gelen aralarında İHH ve MÜSİAD'ın da bulunduğu 17 sivil toplum örgütünün temsilcisi Kaya Termal Otel'de bir araya geldi. Ortak toplantı, Memur Sen İzmir temsilcisi Abdürrahim Şenocak'ın konuşmasıyla başladı. Şenocak, “Sınır dışında terör örgütü IŞİD'in yaşattığı terör ikliminin, ülkemiz içine yayılması ve ülke genelinin eşkıyalarca vardalarca yakılıp yıkılması, mazur görülemez. Demokratik haklar, sokakta şiddetle alınamaz. Bu süreç provokasyonlara açık olacağından dolayı bu salonda Türkiye'nin birçok kesimini temsil eden kuruluşlar olarak, birlik ve itidal çağrısı yapmak için burdayız. Türkiye, tek vatan, tek bayrak ve tek millet olarak 77 milyon bu ülke, istikrarla yönetilmiştir. Biz bu birliği bozacak girişimleri boşa çıkarmak için buradayız. Yeni Gezi Olayları yaşanmaması için uyarmak için burdayız. Gezi'nin Türkiye'ye getirdiği sıkıntıları hem soysal hem mali sıkıntıları önlemek için buradayız. Türk milleti, millet olarak, Türkler ve Kürtler olarak bin yıldır ortak yaşamış bir millet olarak bu birliğimizi sürdürmemiz ve birlik barışı, Türkiye'nin huzurunu hep birlikte sürdürmemiz gerekiyor. Etrafımız belli projeler çerçevesinde kan akıtılan, zulüm gören bir çoğrafyaya döndü. Biz de geçmişte PKK ile mücadele ettik. Bunun sonrasında bir çözüm sürecine ulaştık. Çözüm surecini, bizler ve Türkiye'de çok kişi destekliyor. Çözüm sürecine halel gelmemesini önemsiyoruz" dedi. 
 
Şenocak'ın ardından söz alan Hak İş temsilcisi Hamiyet Boyacı, “1984 yılından bu yana devam eden kardeş kavgası, enerjimizi tüketiyor. Kardeş kavgasını, sonlandırmak için çözüm süreciyle, cumhuriyet tarihinin en büyük projesine imza atılacak. Sadece hükümet değil, toplumun büyük kesimi de buna imza attılar. Herkese imzasının akasında dursun. İmzasına sahip çıksın. Vatanına, çocuğuna, polisine, askerine, sokaktaki gencine sahip çıksın" dedi. İHH İzmir temsilcisi Rasim Çalar ise, IŞİD'in dünyanın en büyük İslam düşmanlığı üretme fabrikası, dünyanın en büyük Müslüman öğütme makinası olduğunu dile getirdi. Toplantıda ayrıca, diğer katılımcı sivil toplum örgütü temsilcileri de kısa açıklamalarda bulundu. 
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER