banner9

Bayosb, Mesleki Yeterlilik Belgesi Verecek

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Fahrettin Selçik Mesleki Eğitim Merkezi (MEM), bundan sonra mesleki eğitim alanında sınav yaparak sertifika verecek.

Bayosb, Mesleki Yeterlilik Belgesi Verecek
BAYOSB, 23 Nisan 2015 tarihli ve 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükmünce tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanlar için zorunlu hale getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni vermeye yetkili hale geldi. Yeni kanuna göre Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlar, tebliğlerin yayım tarihinden 12 ay sonra düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak.
 
İŞVERENE 500 LİRALIK CEZASI VAR
 
İşverenlerin, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan her bir çalışan için 500 liralık idari para cezası ile karşılaşabileceğini ve tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödemeleri gerekeceğinin altını çizen BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, böyle bir yaptırımla karşılaşmamak için firmaların kendilerine başvurabileceğini söyledi. İstihdamdaki işçi profilinin bilinç düzeyinin arttırılması için son derece yerinde bir uygulama olduğunun hatırlatan Güçlü, merkez olarak tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sınav ve yetkilendirme yapmak üzere BAYOSB ile Ankara Sanayi Odası Mesleki Test ve Sertifikalandırma Merkezleri arasında işbirliği sağlandığını söyledi.
 
18 MESLEK İÇİN BELGE VERECEK
 
Bu kapsamda ilk etapta 18 meslek için yeterlilik ve belgelendirme hizmeti verecek olan BAYOSB MEM, genel olarak Kaynakçılık ve CNC gibi metal sektörü çalışanları ile elektrik sektöründe çalışanlara sınav yaparak MYK belgesi düzenleyecek.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER