Bayır, Germiyan'daki Taşocağını Meclise Getirdi

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Çeşme’nin Germiyan köyü çevresindeki taşocaklarının vadaşı hayattan bezdirdiğini önesürdü TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Bayır, Germiyan'daki Taşocağını Meclise Getirdi
TBMM Başkanlığı’na Çevre ve Şehircilik bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı’nın yazılı yanıtlaması isteğiyle soru önergesi veren CHP Milletvekili Bayır, "Bu cennet tatil yerimizin başı, bir türlü çözülemeyen taşocakları meselesiyle derttedir. İlçemizin köylerinden Germiyan’da bulunan taşocakları, köylüleri artık canlarından bezdirmiş durumdadır. Mahkemenin üç kez ruhsatı iptal edip, maden işletmesini kapatma kararı vermesine rağmen, nasıl oluyorsa taşocağı işletmeleri her defasında yeniden ruhsat alarak işletmeye devam etmektedirler. Bunun son örneği yine Çeşmenin Germiyan mahallesinde kendini göstermiştir. Nasıl olmuşsa ruhsat alıp ÇED Raporuna gerek duyulmadığını söylenen taşocağı firması 1. Derece Sit alanı olan Kutlu Aktaş Barajı alanı içerisinde taşocağı faaliyetine başlamıştır. Şimdi bu alanda asırlık ağaçlar kesilmekte, dağlar oyulmakta ve çevre tahribatı yapılmaktadır. Daha da önemlisi Çeşme ve çevresinin içme ve kullanım suyu ihtiyacını karşılayan su kaynak alanları, taşocağının çevreye verdiği zarar ve kirlilik nedeniyle insan sağlığını da tehdit etmektedir" dedi.
 
Bayır önergesinde, "Bakanlığınız mahkeme kararı ile ÇED izni iptal edilen firmaya tekrar ruhsat verilerek taşocağının açılmasına nasıl müsaade etmiştir? Germiyan Mahallesi’ndeki tek su kaynağının olduğu alanda taş ocağına ruhsat verilmesi hangi akla hizmettir? Buranın baraja yağmur sularının aktığı, içme ve kullanma suyunun temin edildiği bir bölge olduğunu bilmiyor muydunuz? Ruhsat verilen taş ocağının asırlık ağaçları kesmesi, patlatılan dinamitlerin çevre yerleşim yerlerinde yarattığı tahribatlar, taşocağının atık sularını baraj havzasına akıtmasının insan sağlığına vereceği zararlar hiç düşünülmemiş midir? Turistik bölgelerde taş ocaklarının faaliyet göstermesi, buraların turizm merkezi niteliğini kaybetmesinin önünü açmayacak mıdır? Ruhsat verilen tatil yerlerindeki taşocağının bütçeye getirisi, turizmin getirisinden daha mı fazladır? Yani madencilikle turizmin bir arada olmasını nasıl açıklayacaksınız?" sorularını yöneltti.
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER