banner9

Batur'dan 'Vadi Boyandı' İddialarına Sert Yanıt

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Narlıdere Belediyesi’nin ortaklaşa yaptığı Narlıdere’deki Yaşar Kemal Kültür Sanat Vadisi Rekreasyon Alanı’nın ‘Yeşile boyandı’ iddialarına çok sert yanıt verdi.

Batur'dan 'Vadi Boyandı' İddialarına Sert Yanıt
80 dönümlük rekreasyon alanı olan ve Narlıdere İzmir hayat verecek olan Yaşar Kemal kültür ve Sanat Vadisi İzmir Belediyesi ve Narlıdere Belediyesinin ortak yapım projesi olarak hayata geçmeye hazırlandığı şu günlerde 2 gündür Medya’da sosyal Medya’da ve diğer yayın organlarında yapılan eleştirilere karşı Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur bir açıklama gerçekleştirdi. Başarılı bir projenin bilinçsiz ve bilgisiz kişiler tarafından siyasi malzeme yapılarak karalanmaya çalışıldığını ifade eden Batur. çok sert açıklamalarda bulundu. Batur “Yaşar Kemal kültür ve Sanat Vadisi projesi fiziki olarak zor şartlar altında gerçekleştirilen bir projedir. 87 derecelik şevlerin söz konusu olduğu alanda yeşillendirme, ağaç ve çim ekimi yapılmaktadır. Böylesi kayalık ve dik alanlarda tüm dünyada uygulanan ‘Hydroseeding’ sistemi Yaşar Kemal kültür ve Sanat Vadisi projesinde de uygulanmıştır. Bu uygulama bizim keşfettiğimiz bir uygulama değildir, tüm dünyada uygulanmaktadır. Bahse konu olan, ‘boyandı’ denilen alandaki uygulama çim tohumu, torf, malç, gübre ve ilacın su ile homojen bir şekilde karıştırılarak alana püskürtülmesi işlemi gerçekleştirilmiştir. Alanın yeşillendirilmesi için ayrıca 10 bin ağaç dikilmiştir.
 
Ağzı olan konuşuyor
 
Sosyal medya üzerinden Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçe’in yaptığı açıklama cevap veren Batur, Gökçek her zamanki gibi kendisi yakışır seviyesiz ve cahilce bir açıklama yapmıştır” dedi. 
 
Batur “Melih Gökçek’in konu ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyemizi, bizi ve CHP’li belediyeleri hedef alan ve her zamanki seviyesiz açıklamasını, bilgisizliğine ve cahilliğine veriyorum. AKP’li belediyeler olan Mamak, Karabük ve Düzce belediyelerinin de aynı uygulamayı ‘ Türkiye’de bir ilk’ şeklinde övünerek açıklarken niye sesin çıkmadı diye adama sorarlar. Ağzı olan konuşuyor işte… Yaşar Kemal kültür ve Sanat Vadisi projesi gurur duyduğumuz başarılı bir projedir siyasi malzeme yapılması bizi üzmüştür. Ayrıca yarın Saat:10.00 itibari ile ‘Hydroseeding’ uygulamasına devam edeceğiz, merak eden, görmek isteyen gelip görebilir.
 
Kimsenin gözünü boyama ihtiyacım yok
 
Son olara Yaşar Kemal Kültür ve Sanat vadisi ile ilgili bilgiler aktaran Başkan Batur “Proje kapsamında 400 kişilik düğün salonu ve VIP restoran, 500 Kişilik kafeterya, 20 araçlık kapalı, 200 araçlık açık otopark alanın yanı sıra,  amfi tiyatro, 1500 m² açık restoran ve kafeterya alanı, çeşitli spor ve aktivite alanları yer almaktadır.  Böylesine güzel İzmir değer katacak olan bir projeyi siyasi malzeme yapmaya çalışmaları bizi çok üzmektedir. Narlıdere’de 17 yıldır belediye başkanlığı görevini sürdüren ve teknik olarak olaya hakim biri olarak ne insanların ne de genel başkanın gözünü boyama ihtiyacım yoktur. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Narlıdere Belediyesinin ortak projesi olan Yaşar Kemal Kültür ve Sanat vadisi projesi gurur duyduğumuz bir projemizdir. İzmir’e ve Narlıdere’ye Hayat verecek bir projedir” dedi.
 
HYDRO SEEDING - PÜSKÜRTME HAZIR ÇİM
 
HYDROSEEDİNG NEDİR?
 
Hydroseeding yöntemi çim ekimi için geliştirilmiş tüm dünyada yaygın olarak kullanılan çağdaş bir yöntemdir. 
Yöntem ekimi yapılacak alana tohumun su ile karıştırılarak püskürtülmesi prensibi ile gelişmiştir. 
Su ile püskürtme yönteminin sağladığı kolaylık sayesinde alana çim ekimi ile aynı zamanda,uzun sürede eriyen mikro besin maddeleri içeren organik gübre, toprak mikro organizmalarını geliştiren organik yapılı biyolojik aktivizatörü, tohum ve diğer bileşenleri erozyondan korumak için organik bir yapıştırıcıyı, su tutucu olarak bitkisel elyaf olan torf veya selülozu beraber uygulayarak mükemmel bir hale getirmiştir. 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER