Başörtüsüne, Savaşa Ve Zamlara Tepki

İzmir’de CHP İl Kadın Kolları üyeleri orta öğretim okullarında başörtüsünün serbest bırakılmasını protesto etti. ’Türban Türkiye’nin Sorunlarını Örtemez’ konulu basın açıklaması sonrası yürüyüşe geçen kadınlar, ’savşa hayır’ sloganı da attı, elektrik ve doğalgaz zamlarını protesto etti.

Başörtüsüne, Savaşa Ve Zamlara Tepki
 
CHP İzmir İl Kadın Kolları üyeleri Konak Meydanı’nda toplanarak başörtüsünün orta öğretim okullarında serbest bırakılmasını protesto etti. CHP Kadın Kolları Başkanı Özgün Utku, hükümetin başörtüsü kararıyla Türkiye’nin sorunlarının üzerini örtmeye çalıştığını söyleyerek, "Yeni düzenlemeyle 5. sınıflardan itibaren türban serbesttir. 26 Temmuz’da yayınlanan yönetmelikle yatılı bölge ortaokullarının pansiyon kısımlarında, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında talep edilmesi halinde ibadethane açılması hükmü getirildi. Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında kadının türbana girmesi yetmiyor, artık çocukların, belki yakında bebeklerin de türbana girmesi isteniyor" dedi.
 
Utku, hükümetin türban kararıyla örtmek istediği sorunları şöyle sıraladı:
 
"Bizlerden şimdiye kadar alınan Özel Tüketim Vergileri ile depremle ilgili hangi hazırlıklar yapıldı? İŞİD’li militanlardan hangi ülke yapımı silah ve mermi çıkıyor? Soma faciası kimin suçu, suçlulara ne oldu? Rehinelere karşılık ne verdin? Demokrasi nerede? Yolsuzluk soruşturmalarına ne oldu? Hükümet neden HSYK seçimleri üstünde baskı uyguluyor? Atatürk heykelini yakanlara ne oldu?"
 
Ellerinde, ’Savaşa Hayır’, ’Barışı Sağlamak İçin Savaşmak Zorunda Değiliz’, ’Suriye’ye Mehmet’i Değil Bilal’i Gönder’ dövizleri taşıyan CHP’li kadınlar açıklamanın ardından yürüyüşe geçti. CHP’li kadınlar son yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarını da protesto etti. Çarşı esnafı ise kadınların yürüyüşüne alkışlarla destek verirken korteje çarşıya alışverişe gelen çok sayıda kadın da katıldı.
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER