Basmane Çukuru'nda Yol Haritası Belli Oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı dava sonrası planı iptal edilen Basmane Çukuru’ndaki gökdelen projesinin altyapı çalışmaları durduruldu. Güçbirliği A.Ş’nin borçlarına karşılık yıllar önce TMSF tarafından el konulan ve daha sonra yapılan satış sonucu Folkart Yapı tarafından 80 milyon dolara satın alınan arazide İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de yüzde 30 hissesi bulunuyor.

Basmane Çukuru'nda Yol Haritası Belli Oldu

Büyükşehir ile Folkart hissenin nasıl kullanacağına yönelik görüşmeler yaptığı dönemde gelen mahkeme kararı taraflarda şok etkisi yaratırken hukuki süreç de netleşmeye başladı. 

Büyükşehir Belediyesi’nin 5. İdare Mahkemesi kararına itiraz edeceği öğrenildi. Büyükşehir hukukçuları konuyla ilgili Başkan Aziz Kocaoğlu’na bilgi verirken yol haritası da belli oldu.

Buna göre, mahkeme kararına itiraz edilerek yargı süreci bölge idare mahkemesine taşınacak. Basmane Çukuru’nun olduğu alanın imar planlarına vurgu yapılacak. Konak Belediyesi ve Büyükşehir Meclis’lerinden 2013 yılında geçen ve kabul edilen alt ölçekli iptal edilen binlik planın geçerli olduğu vurgulanacak. Dava açan eski Başkan Çakmur ve arkadaşlarının dayanak olarak ele aldıkları “imar durum belgesinin” geçmişte kabul edilen ve sorun olmayan planlara dayandığı ifade edilecek. Böylece ilk olarak yargı süreci yine bir yargı süreciyle düzeltilmeye çalışılacak. 

Büyükşehir’in önünde duran fakat yargı süreci bitmeden yapmayı düşünmediği bir yol daha bulunuyor. O da yeniden bölgeye özgü plan yapmak. Plan yapma yetkisi bulunan Büyükşehir, Konak Belediyesi ile koordineli bir şekilde mahkeme kararını da göz önünde bulundurarak sıfırdan bir hızlı planlama sürecine girecek. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, “mahkeme sürecini bekleyelim, gerekli çalışmaları yapalım, şimdilik yapacak, karara söyleyecek bir şeyimiz yok” diyerek yargı sürecini işaret ettiği belirtilirken belediye ile Folkart arasındaki görüşmeler ise sürüyor. 

Büyükşehir, yüzde 30 hakkından kaynaklı olan projedeki kamusal hakkın kullanımı için şirketten ayrı bina ve farklı giriş alanı istemişti. İlk başta kamuoyuyla paylaşılan, yüksek katlı ikiz kule gökdelen de kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle iptal edilmişti. Yeni proje ve görsel henüz çıkmazken önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacağı belirtildi. Yine alınan bilgilere göre, Folkart yüzde 30 hak içinde yer alacak şekilde yeni projede bin kişilik drama ve tiyatro sahnesi yapacak. Tüm teçhizat ve teknik ekipmanlar ile birlikte belediyeye bırakacak.

Folkart, kamuoyuna açıklayacağı görsel proje için ikinci bir yarışma ve mimarlık ofislerinden teklif aldı. Bunun için de dünya şehirlerindeki son mimari örnekler üzerinde çalışıldı. Şimdiye kadar ilk iptal edilen ve onun seçimine kadar geçen süreçte sadece proje çizimleri ve görseller için 10 milyon TL’den fazla para harcandığı öğrenildi.

ÇALIŞMALAR DURDU 

Konak Belediyesi’nden 2016 yılında imar durum belgesini alarak çalışmalara başlayan Folkart alanda ilk olarak zemin iyileştirmesi yaptı. Ayrıca eskiyen iksa sistemi ve kazıkları yeniledi. 

Zeminde güçlendirme yapılırken 19 yıldır çukur halde bulunan alanda son rötuşlar tamamlandı. Bir yandan proje ile ilgili çalışmaları yürütürken diğer yandan inşaatın altyapı işlerini sürdüren şirket mahkeme kararıyla çalışmaları durdurdu. Proje ve görseller ile Büyükşehirle yapacağı görüşmelere odaklanan Folkart, mahkeme sonuçlanana ve imar planı ile ilgili düzenleme yapılana kadar bir işlem yapmayacak. Bölgede, güvenlik önlemleri alınarak yargı süreci beklenecek. 

Öte yandan, hukuki sürecin idare mahkemelerinin de yoğunluğuna göre 3 ay kadar sürmesi bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER